رحیم صفوی در کنگره ژئوپلیتیک ایران:

برای کلان‌شهرها مدیریت واحد در نظر گرفته شود

سیاسی

دستیار و مشاور ویژه فرمانده کل قوا با اشاره به سرعت روند شکل گیری کلان شهرها گفت: دولتمردان برای مشکلات شهرهای کشورمان باید تصمیم راهبردی،تخصیص منابع لازم و مدیریت کارآمد برای برنامه ششم توسعه کشورمان در نظر بگیرند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سرلشکر سید یحیی رحیم صفوی در هفتمین کنگره ژئوپلیتیک ایران با موضوع جغرافیای سیاسی شهر با بیان اینکه شهرها از زمان شکل گیری همواره مرکز تجمع قدرت، ثروت و تصمیم گیری سیاسی و مراکز حکومتی بوده‌اند افزود: در قرن حاضر پیش بینی می شود درصد شهر نشینی به بالای 70 درصد برسد.فرایند شهر نشینی و جمعیت شهری در حال افزایش است و از طرف دیگر تعداد کلان شهرهای ایران روبه افزایش است و هم اکنون 9 کلان شهر داریم.

رییس انجمن ژئوپلیتیک ایران در ادامه افزود: به نظر می رسد که شهرهای جهانی به شکل مراکز فرماندهی روز به روز نقش و اهمیت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بیشتری پیدا می کنند و می توان گفت نقش محوری در قدرت جهانی را کلان شهرها در آینده دنیا پیدا خواهند کرد.

وی همچنین با اشاره به رشد جمعیت شهری کشورمان در دهه‌های گذشته گفت: در اولین سرشماری سال 1335 ما با یک جمعیت شهری سی و یک و هفت دهم درصد روبرو بودیم، در سال 1374 این جمعیت شهرنشینی ما به 71.4 درصد افزایش پیدا کرده است. تعداد شهرهای ما از دویست شهر در سال 1335 به هزار و سیصد و سی و یک شهر در سال 1393 فزایش پیدا کرده است.هر کجا که شهرداری شکل گرفته آنجا را وزارت کشور ما به عنوان شهر اعلام کرده است و بر اساس شاخص سازمان ملل متحد کشوری که هشتاد درصد کشورش شهرنشین شوند کشوری شهری نامیده شده و بر این اساس ایران در آستانه کشور شهری شدن قرار دارد.

صفوی در ادامه اظهار کرد: امیدوار هستیم که اینگونه کنگره‌ها با حضور شما اساتید علوم جغرافیای سیاسی و همچنین ژئوپلیتیک شهری چه در سطح بین المللی و چه در سطوح منطقه ای و ملی بتواند مشکل‌گشای قسمتی از مسایل شهری ما خصوصا کلان شهرهای ایران عزیز باشد. امیدوار هستیم که دانشگاه‌های ما، صاحبان علم و تجربه و افکار بلند بتوانند در رابطه با شهرهای بزرگ ایران به کمک سیاستمداران و دولتمداران و شهرداران بیایند تا شهرهای ایران مکان مناسبی برای آرامش، شادابی و نشاط مردم شهرنشین باشد . این مردم با امنیت روانی و ذهنی و توام با پیشرفت زندگی کنند و بتوانیم شهرهای کشور عزیزمان ایران از جمله تهران را در یک جایگاه مناسبی در مقایسه با شهرهای جهانی و یا کشورهای پیرامونی مان برسانیم.

رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران در ادامه با اشاره به ضرورت توجه مسئولان دولتی به مسائل شهری گفت: دولتمردان و سیاست‌مداران در سطوح راهبردی باید توجه بیشتری به سیاست‌گذاری و برنامه ریزی و تخصیص منابع در رابطه با کلان‌شهرهای ایران بدهند در غیر این صورت انواع بحران‌ها از مسایل زیست محیطی تا کمبود آب شرب، ساختمان‌سازی بی‌رویه و ترافیک شهری به سراغ شهرها خواهد آمد.

وی افزود: باید مسایل شهری قسمتی از ذهن مسئولان را به خود جلب کند، قسمتی از منابع و بودجه ملی کشور باید متوجه شهرها شود و شهرداری‌ها را باید تقویت کرد. فاصله بین شهرداری‌ها و دولت مشکل ساز است و البته ما در یک کشور زندگی می کنیم و اینگونه رقابت‌های سیاسی را باید کنار گذاشت. انسان‌های عاقل می توانند کشورشان را به سمت پیشرفت و آبادنی و رفاه برسانند، انسان‌های خردمند و با تجربه و با تقوا یک ملت را نجات می دهند مثل امام بزرگوارمان و بر عکس.

صفوی با تبیین ضرورت مدیریت واحد شهری در برخورد با مسائل شهری گفت: باید برای کلان‌شهرها مدیریت واحد در نظر گرفته شود و این مدیریت واحد در مقابل قانون و مردم باید مسئول باشد. شهرها را نمی توان جزیره ای اداره کرد. هم اکنون در حدود سه میلیون خودرو و دو میلیون موتور در شهر تهران حرکت می کنند در حالیکه معابر و خیابان‌های تهران برای یک میلیون خودرو ظرفیت استاندارد دارد.

وی در پایان افزود: پیشنهاد می‌کنم اساتید علوم جغرافیایی در تمام دانشگاه های کشور عزیزمان در استان های مختلف در سطوح محلی و شهرستانی ، اتاق های فکر و یا شورای مشورت علوم جغرافیایی را برای حل قسمتی از مشکلات شهر در استانشان تشکیل دهند. می تواند جایگاه این شورا یا مجمع مشورتی در شهرداری یا در استانداری باشد، اگر ما خودمان را صاحب علم می دانیم و حرفی برای گفتن داریم این حرفمان را جایی بزنیم که بعد تبدیل به تصمیم گیری اجرایی شود. پیشنهاد می کنم اساتید و دانشجویان علوم جغرافیایی و برنامه‌ریزی شهری و سایر اساتید بزرگوار در رشته‌های مختلف علاوه بر بعد آموزشی به بعد پژوهشی مربوط به شهرها و آینده آنها توجه کنید. ببینید ده سال دیگر این تهران چه خواهد شد، در مشهد بین بیست تا بیست و پنج میلیون زائر می رود. ما در شهر مشهد نهصد هزار نفر حاشیه نشین داریم، یک ماه قبل به زاهدان رفتم، در شهر زاهدان سیصدهزار نفر حاشیه نشین داریم. در سیستان وبلوچستان بیست و هفت درصد بیسواد داریم. من در سیستان و بلوچستان متوجه شدم جهل، فقر و عدم عدالت جغرافیایی بزرگترین مشکل ما در این استان است. دولتمردان عزیزمان برای این مشکلات باید تصمیم راهبردی همراه با تخصیص منابع لازم و مدیریت کارآمد برای برنامه ششم توسعه کشورمان در نظر بگیرند.

انتهای پیام

کد N731775