مذاکرات اتحادیه اروپا با مصر و آمریکا برای اقدام مشترک در لیبی

مقام‌های اتحادیه اروپا طی روزهای آتی مذاکراتی را با دولت‌های مصر و آمریکا در رابطه با اقدام مشترک در لیبی آغاز می‌کنند، اما اتحادیه اروپا قرار نیست هیچ نوع مداخله نظامی‌ در این کشور داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، در پی کشتار دسته‌جمعی 21 مسیحی مصری در لیبی، فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که وی مذاکراتی را با جان کری و سامح شکری، وزرای امور خارجه آمریکا و مصر خواهد داشت.

موگرینی در کنفرانس خبری خود در مادرید گفت: ما طی روزهای آتی در واشنگتن دیدار خواهیم کرد تا راه‌های احتمالی را درباره بحران لیبی بررسی کنیم. آنچه ما امروز در لیبی شاهد هستیم، تهدید دوگانه است؛ تهدید کشوری که در آستانه تجزیه است و تهدید به قدرت رسیدن داعش.

تروریست‌های داعش روز یکشنبه فیلمی را از سر بریدن 21 مسیحی مصری در لیبی منتشر کردند که با محکومیت جهانی روبرو شد. روز دوشنبه نیز مصر در تلافی این اقدام، مواضع داعش در لیبی را بمباران کرد. داعش اراضی بسیاری را در عراق و سوریه تحت اشغال خود درآورده است و رهبران اتحادیه اروپا هراس دارند که آنها به مرزهای اروپا نزدیک شوند. کشتارهای جدید این گروه، فشارها برای مداخله بین‌المللی جدید در لیبی را افزایش داده است.

در سال 2011 عملیات تحت نظارت سازمان ملل با حضور فرانسه و انگلیس به سرنگونی دولت معمر قذافی، رهبر سابق لیبی منجر شد. حال وزرای ایتالیا درباره احتمال دریافت مجوزی از سازمان ملل برای استفاده از نیرو صحبت می‌کنند که موجب برقراری ثبات و توقف پیشروی‌های داعش شود. با این حال ایتالیا چنین مداخله‌ای را در آینده نزدیک رد کرد.

انتهای پیام

کد N731501