تظاهرات در دانمارک برای بزرگداشت قربانیان حملات اخیر

تظاهرات 30 هزار نفری دانمارکی‌ها به رهبری نخست‌وزیر در مرکز کپنهاگ، پایتخت برای بزرگداشت قربانیان تیراندازی خارج از یک کنیسه و یک کافه صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری راشاتودی، هله تورنینگ اشمیت، نخست‌وزیر دانمارک گفت: امشب من می‌خواهم به تمام یهودیان دانمارک بگویم، شما تنها نیستید. حمله به یهودیان دانمارک، حمله به دانمارک و حمله به تمام ماست. پاسخ ما واضح است، هر زمان دیگران بخواهند بین ما تفرقه انداخته و به ما آسیبی برسانند، پاسخ ما همواره یک جامعه قدرتمند خواهد بود.

این مراسم یادبود دوشنبه شب در نزدیک محل نخستین حمله برگزار شد. اعضای جوامع مسلمانان و یهودیان دانماراک نیز به این راهپیمایی پیوستند. بسیاری از سیاستمداران خارجی چون استفان لوفون، نخست‌ویر سوئد نیز در این راهپیمایی حضور داشتند.

در همین حال رئیس گروه مسلمانان دانمارک به بلومبرگ گفت: ما صراحتاً چنین اقداماتی را محکوم می‌کنیم. من به عنوان یک مسلمان نمی‌توانم از آنچه که اتفاق افتاده سر در بیاورم و آن را متوجه شوم.

هزاران تن از شرکت‌کنندگان در راهپیمایی برای یادبود قربانیان شمع روشن کردند.

یک سخنگوی پلیس در این باره به خبرگزاری فرانسه گفت: 30 هزار تن در این راهپیمایی حضور داشتند که بسیار بیشتر از انتظار ما بود.

روز شنبه، یک مرد مسلح به نام عمر عبدالحسین به سوی شرکت‌کنندگان در یک مناظره درباره آزادی‌بیان در یک کافه در کپنهاگ شلیک کرد. در این مناظره لارس ویلکس، یک هنرمند دانماراکی و سفیر فرانسه در دانمارک نیز حضور داشتند که زخمی نشدند اما این مهاجم یک مرد 55 ساله را هدف قرار داد که وی کشته شد، سه افسر پلیس نیز زخمی شدند.

انتهای پیام

کد N731218