با رای نمایندگان انجام شد؛

مجوز به صندوق توسعه ملی برای ارائه تسهیلات ارزی به بخش حمل و نقل

سیاسی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب بندی از لایحه بودجه به صندوق توسعه ملی اجازه دادند تسهیلات ارزی به سرمایه گذاران بخش خصوصی در زمینه حمل و نقل اعطا کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی بررسی بخش های درآمدی لایحه بودجه در دستور کار مجلس قرار گرفت.

نمایندگان مجلس با تصویب بندی به صندوق توسعه ملی اجازه دادند در سال ۹۴ نسبت به اعطای تسهیلات ارزی به سرمایه گذاران بخش خصوصی یا تعاونی برای طرح های توسعه ای شقوق مختلف حمل و نقل بدون انتقال مالکیت و با معرفی وزارت راه و تضمین سازمان ها و شرکت های تابعه ذیربط این وزارتخانه در قبال اخذ حق دسترسی تا استهلاک اصل سرمایه و سود آن از استفاده کنندگان اقدام نمایند.

در جریان بررسی این بند، پورابراهیمی از مصوبات مجلس در خصوص برداشت از صندوق توسعه ملی انتقاد کرد.

در بند دیگری نیز به وزارت نفت اجازه داده بودند که از منابع صندوق برای سرمایه گذاری در میادین مشترک استفاده کنند. وی معتقد بود تسهیلاتی که از حساب ذخیره ارزی پرداخت شده هنوز بازگردانده نشده است؛ لذا نباید کاری کنیم که همان بلایی که بر سر حساب ذخیره ارزی آمد، بر سر صندوق توسعه ملی نیز بیاید.

وی تاکید داشت که این صندوق برای کمک به بخش خصوصی است، اما نماینده دولت معتقد بود این تسهیلات به بخش خصوصی و تعاونی پرداخت می شود و تضمین بازپرداخت آن با دولت است.

در ادامه درخواست حذف این بند توسط پورابراهیمی به تصویب نرسید.