شروع حذف ثروتمندان از لیست یارانه ها توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی

محمدباقر نوبخت,سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی

نسیم آنلاین نوشت:

سه مأموریت جدید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اعلام شد.

نوبخت از تعریف سه مأموریت جدید پس از احیای سازمان مدیریت خبر داد و گفت: تحول بنیادی در راهبری توسعه، فراهم آوری زیرساخت‌های توسعه متوازن و پایدار و توجه به فرآیندهای توسعه سه ماموریت جدید این سازمان است.

محمدباقر نوبخت صبح امروز در دومین همایش ملی استانداردهای حسابداری بخش عمومی که در مرکز همایش‌های رازی برگزار شد، گفت: این ماموریت‌ها خطیر و شاید به نوعی دشوار در راهبری و تحول بنیادی برای سازمان مدیریت و برنامه ریزی است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در پاسخ به سوالی درباره‌ی مصوبه کمیسیون تلفیق برای حذف خانوارهای با درآمد بیش از دو میلیون تومان گفت: کمیسیون تلفیق در مجلس متنی را تصویب کرده، اما وقتی این تبدیل به قانون می‌شود که در صحن علنی مجلس تصویب شود. اما باید تاکید کنم که حذف خانوار‌های پردرآمد از مدت‌ها قبل در راستای تبصره 21 قانون بودجه شروع شده اما ضرورت ندارد که رسانه‌ای شود و درباره‌ی آن در رسانه‌ها گزارش منتشر شود. اما فراتر از این بحث موضوع چگونگی استفاده از منابع هدفمندی یارانه‌ها است که امسال در بهداشت سرمایه‌گذاری شده که از محل ملی درآمد یارانه‌ها بوده است.

معاون رییس جمهور همچنین گفت: در حال حاضر قانون هدفمندی یارانه معطوف به دادن یارانه در بین مردم نیست، اما به دنبال حرکت در راستای اجرای خود قانون هستیم که باید حداکثر 50 درصد از منابع هدفمندی یارانه‌ها بین خانوار‌ها تقسیم شود و بخشی از آن در تولید، بهداشت و درمان هزینه شود. برهمین اساس سال آینده دولت دو ماموریت جدید را دنبال می‌کند. 1300 میلیارد تومان برای تسهیلات ارزان‌ قیمت با سود حداکثر 10 درصد ارائه می‌شود که برای متقاضیان در شهرهای بزرگ 50 میلیون تومان به هر خانوار وام داده می‌شود که فاصله بین سود 10 درصدی و سود 21 درصد بانک‌ها را دولت تامین می‌کند. همچنین 100 میلیارد تومان هم در بخش اشتغال هزینه می‌شود به ویژه اشتغال نیروهای متخصص و تحصیل‌کرده.

او همچنین در پاسخ به این سوال که چه گروه‌هایی برای حذف از یارانه از سوی دولت شناسایی شده‌اند، گفت: نخست کسانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند و افزایش قیمت‌ها شامل آنها نمی‌شود و همچنین کسانی که درآمد‌های بالا دارند که از سوی وزارت تعاون و رفاه در حال بررسی است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تاکید کرد: اگر این اقدام درست انجام شود این حذف‌ها با استرس در جامعه همراه نخواهد بود، زیرا اگر استرسی ایجاد شود بیش از همه برای اقشار کم‌درآمد خواهد بود.

نوبخت، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بررسی‌های لازم را برای حذف یارانه نقدی دهک پردرآمد داخل آغاز کرده است. یارانه ایرانیان خارج از کشور حذف می‌شود.


45231

 

کد N731087