رئیس اقلیم کردستان عراق: پیش مرگ‌ها هیبت داعش را در هم شکسته‌اند

سیاسی

رئیس اقلیم کردستان عراق با بیان اینکه پیش مرگ‌های کرد هیبت داعش را در هم شکسته‌اند گفت: نیروهای پیش مرگ 15 هزار کیلومتر را از لوث وجود داعش پاکسازی کرده‌اند. در همین حال منابع عراقی اعلام کردند که داعش 120 غیرنظامی را در شمال تکریت ربوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری سومریه نیوز، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در دیدار با رئیس ستاد ارتش فرانسه که به عراق سفر کرده است، عنوان داشت: تروریسم خطری جهانی است و همگان باید برای مقابله با آن به مسئولیت خود عمل کنند.

وی نقش فرانسه در حمایت از عراق را ستود و گفت: سفر فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه به اقلیم کردستان در سپتامبر 2014 در زمانی بسیار حساس صورت گرفت.

بارزانی تاکید کرد: پیش مرگ‌های کرد توانستند هیبت و قدرت داعش را در هم شکنند و در دوره زمانی گذشته توانسته‌اند 15 هزار کیلومتر را که تحت اشغال داعش بود آزاد کنند.

وی گفت: تروریست‌ها از هر فرصتی برای دست زدن به اقدامات وحشیانه و ترویج افکار تکفیری استفاده می‌کنند.

رئیس ستاد ارتش فرانسه نیز پیروزی‌های پیش مرگ‌ها در جنگ با داعش را ستود و گفت: جنگ با داعش جنگی همگانی است و ما همچنان به کمک و آموزش نیروهای پیش مرگ ادامه می‌دهیم.

حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق نیز در دیدار با رئیس ستاد ارتش فرانسه گفت: داعش امنیت اروپا و جهان را تهدید می‌کند برای همین برای مقابله با آن نیاز به همکاری و هماهنگی بیشتری داریم.

همچنین شورای رهبران عشایر استان صلاح الدین اعلام کرد که داعش 120 غیرنظامی را از قبیله "العبید" و "المساره" در شرق تکریت ربود.

این شورا نسبت به کشتار دسته جمعی این غیرنظامیان هشدار داد و از دولت خواست تا به اقدامات خود برای آزادسازی استان صلاح الدین سرعت ببخشد.

جبار الموسوی، رهبر نیروهای داوطلب مردمی در استان دیالی نیز گفت: بیش از 2000 تن از عشایر "العبید"، "العزه" و "الجبور" به داوطلبان مردمی برای مقابله با تروریست‌ها پیوسته‌اند.

وی گفت: این سه قبیله از همان آغاز به نیروهای امنیتی و ارتش برای مقابله با تروریست‌ها کمک می‌کردند.

در عملیات نیروهای دولتی عراق در غرب شهر رمادی در الانبار، ابوالعز المصری، یکی از رهبران برجسته داعش کشته و پنج تن دیگر زخمی شدند.

هادی العامری، رئیس سازمان بدر عراق و یکی از رهبران داوطلبان مردمی نیز اعلام کرد که وی بدون اجازه هیچ طرفی به نینوا خواهد رفت و آماده است تا نیروهای داوطلب مردمی را در هر زمانی به کرکوک اعزام کند.

انتهای پیام

کد N730722