در شرایط تحریم صورت گرفت؛

بزرگترین گام ایران برای بهره برداری از میادین مشترک برداشته شد

سیاسی

عضو کمیسیون انرژی مجلس از بهره برداری از فاز ۱۲ پارس جنوبی خبر داد و گفت: با بهره برداری از این فاز، سهم ایران در برداشت از میدان گازی مشترک با قطر افزایش خواهد یافت.

موسی احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر از بهره برداری از فاز ۱۲ پارس جنوبی به عنوان بزرگترین فاز پالایشگاه جنوب بوشهر خبر داد.

نماینده مردم دیر و کنگان گفت: افتتاح این فاز تحولی عظیم در بهره برداری از میادین مشترک گازی است و ایران را به بهره برداری از سهمیه اش در میدان مشترک با قطر موفق خواهد ساخت.

وی بهره برداری از فازهای مشترک را یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری خواند و تصریح کرد: نزدیک شدن میزان برداشت ایران از میادین مشترک به میزان برداشت قطر از این میادین از اولویت های مهم وزارت نفت است.

احمدی گفت: بهره برداری از فازهای ۱۲، ۱۵، ۱۶، ۲۲ و ۲۴ پارس جنوبی از اولویت های مهم کاری زنگنه در ابتدای حضور در وزارت نفت بود.

وی با بیان اینکه در دولت قبل نیز کارهای زیادی برای افتتاح این فازها انجام شد، تصریح کرد: در دوران آقای زنگنه این اقدامات شتاب بیشتری گرفت و به زودی شاهد بهره برداری از فاز ۱۲ خواهیم بود.

احمدی، بهره برداری از فاز ۱۲ پارس جنوبی را بزرگترین گام برای بهره برداری ایران از میادین مشترک نفتی و گازی خواند و گفت: فاز ۱۲ از فازهایی بود که طرف غربی هیچ گاه حتی تصورش را هم نمی کرد با وجود تحریم ها و محرومیت ها، ایران بتواند آن را به بهره برداری برساند.

وی اظهار داشت: در صورت بهره برداری از این فاز و فازهای ۱۵ و ۱۶ امسال ایران می تواند ۱۲۰ میلیون متر مکعب گاز اضافه بر تولیدات سال قبل تولید کند.

به گزارش مهر، فاز ۱۲ پارس جنوبی شنبه با حضور رئیس جمهور به بهره برداری خواهد رسید.