نهاوندیان : ریشه بسیاری از بحران‌های زیست محیطی فراملی است

سیاسی

رئیس دفتر رئیس جمهور بیان اینکه گسترش توجه به مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها در دهه اخیر یکی از نتایج طبیعی جهانی شدن است، به بحران های زیست محیطی اخیر اشاره و ریشه بسیاری از آنها را مسایل فراملی دانست.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، نهاوندیان اظهار کرد: هم اکنون شاهد هستیم که مردم بسیاری از استان‌های کشور ما و همچنین مردم کشورهای همسایه از بحران ریزگردها آسیب دیده و دل آزرده شده‌اند. در ریشه یابی علل این موضوع که البته نمی توان یک شبه به آن دست یافت، می بینیم که بسیاری از مسائل فراملی است. چنانچه در یک کشور 30سال پیش تصمیمی گرفته شده که طی آن در سدسازی های بسیار گسترده میزان بهره برداری از آب های دجله و فرات تغییر پیدا کرده است و این موضوع در تالاب های دجله و فرات در کشورهای دیگر اثر گذاشته و آن وقت مردم ما ناچاراند که خاک تنفس کنند و در واقع می بینیم که چنین موضوعی فراتر از حوزه یک کشور و حاکمیت است.

نهاوندیان که در سومین همایش بین المللی مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها با محوریت توسعه پایدار که بعدازظهر امروز(دوشنبه) در موسسه خیریه محک برگزار می‌شد، سخنرانی می‌کرد، گفت: خیلی از چیزهایی که ما خیال می کنیم محرمانه است را اگر از منظر نفع عمومی نگاه کنیم، دیگر محرمانه نیست و در واقع هرچه دسترسی مردم به اطلاعات بیشتر باشد، توان تصمیم گیری در شرکت‌ها نیز بیشتر می‌شود.

وی ضمن با ارزش خواندن دنبال کردن این مفهوم از سوی محک گفت:‌ یک نهاد کاملا مردمی با تکیه بر سرمایه انسانی این جامعه که از ویژگی علمی بودن، منظم و منضبط بودن و همچنین نگاه بین‌المللی برخوردار است پرچم دار گسترش چنین مفهومی شده که می‌توان اثر بخشی آن را در اقبال عمومی مشاهده کرد.

مسئول دفتر رئیس جمهور همچنین در همین راستا موضوعات مربوط به فساد را نیز مورد توجه قرار داد و گفت:‌ شاهد بودیم که برخی شرکت‌های چند ملیتی از ضعیف بودن مقررات و قوانین ضد فساد در بعضی از کشورها استفاده کردند که این موضوع به گسترش فساد اداری در آن کشورها منجر شد.

وی گسترش فساد را یکی از عوارض تحریم های اقتصادی عنوان و خاطرنشان کرد: یکی از عوارض تحریم‌ها از دست دادن شفافیت معاملات و حدود دورزدن ها است که در این دور زدن قوانین، فساد پیدا می‌شود و همه اینها از جمله مسائل فراملی به حساب می آید.

نهاوندیان با طرح این پرسش که کدام نهاد فراملی می تواند به این مسائل بپردازد ؟ ادامه داد: در چنین فرایندی ما باید دولت ها را تقویت می کردیم یا اینکه آن‌ها را تشویق می کردیم که متناسب با جهانی شدن بازارها، جهانی شدن حاکمیت‌ها نیز مورد توجه قرار بگیرد که البته این اتفاق نیفتاد و به جای این موضوع با شکستن برخی از دولت‌ها مواجه بودیم و اتفاقا این موضوع باعث تقویت تعصب آمیز برخی از گرایش های قومی و زیرفرهنگ‌ها بوده است .در این راستا تعارضات و تناضعات داخل اروپا چنانچه که در بوسنی شاهد بودیم اتفاق افتاد و این روند را در کشورهای منطقه نیز به چشم دیدیم.

نهاوندیان ضمن مورد توجه قرار دادن نقش دولت در موضوع مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها و همچنین نفعی که دولت در این باره می برد خاطر نشان کرد: وقتی می خواهیم وارد اندازه گیری های ملموس شویم ملاک های ارزیابی را باید به مردم بدهیم و در همین راستا موضوع دسترسی به اطلاعات موضوع مهمی است و خیلی از چیزهایی که ما خیال می کنیم محرمانه است را اگر از منظر نفع عمومی نگاه کنیم دیگر محرمانه نیست و در واقع هرچه دسترسی مردم به اطلاعات بیشتر باشد توان تصمیم گیری در شرکت ها نیز بیشتر می‌شود.

مسئول دفتر رئیس جمهور افزود: یکی از افتخارات دولت این است که آیین نامه حق دسترسی به اطلاعات را تصویب و ابلاغ کرد، چرا که معتقد است این موضوع می تواند باعث نشاط و شادابی و فعال سازی نهادهای مدنی شود.

وی در ادامه سخنان خود وجود کار فرهنگی و تربیتی را نیز یک ضرورت خواند و گفت: دولت‌ها در تضعیف و یا تقویت ارزش‌های فرهنگی، اخلاقی و دینی نقش دارند و البته در این بین، اول از همه باید خود عامل باشند و پیام توجه به ارزش های اخلاقی بدهند و چنین رویکردی با این که مردم نگران سوء استفاده‌ها باشند خیلی فرق می‌کند. با توجه به این موضوع ما باید در سطح کودکستان ، دبیرستان و دانشگاه نیروهایی را پرورش دهیم که اگرچه کارگر ، کشاورز و یا مدیر و محقق باشند، اما فضیلت های اخلاقی در کنار توانمندی های علمی در وجود آن‌ها نهادینه شده باشد.

وی در ادامه تامین امنیت را از وظایف ذاتی حکومت‌ها عنوان و اظهارکرد: این که صالحان احساس امنیت بیشتری کنند تا فاسدان، وظیفه حاکمیت است و این که شرکت ها در رعایت ملاحظات اجتماعی ، ارزشی و اخلاقی احساس توانایی بیشتری کنند و اینکه یک شرکت و یا یک فرد احساس نکند برای اینکه کارش پیش رود ناگزیر باید به سمت فساد رود و آن وقت رشوه حق التسریع نام بگیرد از دیگر وظایف حکومت‌ها محسوب می‌شود. باید این موضوع جا بیفتد که وقتی کسی با ملاحظه اخلاقی کار می‌کند توفیق بیشتری نیز داشته باشد.

نهاوندیان در ادامه اظهار کرد: مسئولیت اجتماعی شرکت ها همچون همه ارزش های دیگر می تواند تزئینی، تظاهری و یا نمایشی باشد و یا اینکه می تواند حقیقی و نهادینه شده مورد توجه قرار بگیرد که در این راستا ممکن است مثل هر ارزش دیگری از آن مراقبت کنیم.

به گزارش ایسنا به گفته جواد کرباسی زاده رئیس هیئت مدیره محک ، موسسه محک به صورت اختصاصی و تخصصی درمان سرطان کودکان را در سه بخش درمان و تحقیقات مورد توجه قرار داده و از بدو تاسیس تا به حال بالغ بر 22 هزار و 500 کودک را تحت حمایت قرار داده است و در حال حاضر نیز 9 هزار و 500 کودک تحت پوشش این سازمان هستند.

انتهای پیام

کد N730193