در دیدار رییس مجلس با وزیر خارجه چین مطرح شد:

لاریجانی: موافق تمدید مذاکرات نیستیم/ وانگ‌یی: چین به حل مسئله‌ هسته‌ای ایران پایبند است

مجلس

نگاه در ایران به توسعه روابط با چین درازمدت و راهبردی است و مجلس شورای اسلامی از توسعه مناسبات دو کشور حمایت می‌کند.

وانگ ایی وزیر خارجه چین امروز (دوشنبه ۲۸بهمن) با رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

به گزارش ایلنا٬ علی لاریجانی در این دیدار تأکید کرد: همکاری ایران و چین در عرصه‌های مختلف بین‌المللی و منطقه‌ای ضمن تأمین منافع مشترک دو کشور، آثار بسیار مثبتی برای ثبات و امنیت جهان در بر خواهد داشت.

لاریجانی: ایران با تمدید مذاکرات موافق نیست

لاریجانی در دیدار با وزیر خارجه چین، ضمن تقدیر از نقش مثبت این کشور در مذاکرات هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در دستیابی به توافق طی مذاکرات هسته‌ای جدی است و با تمدید مذاکرات موافق نیست.

رئیس قوه مقننه در ابتدای این دیدار سطح فعلی روابط دو کشور را خوب و رو به رشد دانست و افزود: نگاه در ایران به توسعه روابط با چین دراز مدت و راهبردی است و مجلس شورای اسلامی از توسعه مناسبات دو کشور حمایت می‌کند.

وی همچنین تأکید کرد: طرف‌های مقابل باید اراده سیاسی خود را برای دستیابی به توافق نشان دهند.

لاریجانی در ادامه با تأکید بر اهمیت همکاری‌های اقتصادی و تجاری فیمابین دو کشور گفت: باید با همکاری مشترک ساز و کارهای لازم برای تسریع در روند اجرای توافقات و شناسایی ظرفیت‌ها و فرصت‌های همکاری دو کشور در عرصه‌های مختلف صنعتی، اقتصادی، بازرگانی و فناوری طراحی و به اجرا گذارده شود.

وی در همین زمینه از پروژه‌هایی نظیر توسعه بندر چابهار، خطوط ریلی مانند خط آهن تهران –اصفهان و تهران–مشهد و سرمایه گذاری مشترک به عنوان زمینه‌های مهم و موثر در توسعه و تقویت مناسبات فیمابین یاد کرد.

لاریجانی در پایان این دیدار از همکاری‌های پارلمانی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین زمینه‌های گسترش و توسعه روابط فیمابین نام برد و بر انجام مشورت‌های منظم میان مقامات پارلمانی دو کشور تأکید کرد.

وانگ یی: چین در هر شرایطی به حل و فصل مسالمت آمیز موضوع هسته‌ای ایران پایبند است

وانگ یی وزیر خارجه چین نیز در ادامه همین دیدار با ابراز خرسندی از سفر‌ها و دیدارهای منظم مسئولان دو کشور، سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به چین را بسیار ثمربخش خواند و افزود: ارتباطات سیاسی و پارلمانی میان مسئولان دو کشور نقش مهمی در توسعه مناسبات فی‌مابین و استفاده از همه ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها برای توسعه سطح همکاری‌های ایران و چین دارد.

وی در ادامه افزود: ایران شریک تجاری مهمی برای چین است و ما می‌خواهیم روابط دو کشور به سطح راهبردی ارتقا یابد، در مسائل بین‌المللی با یکدیگر مشورت نماییم و روابط اقتصادی و تجاری خود را بیش از پیش گسترش دهیم.

وزیر خارجه چین در این دیدار با تأکید بر حساسیت کشورش از مذاکرات هسته‌ای ایران با ۱+۵ گفت: چین در هر شرایطی به حل و فصل مسالمت آمیز موضوع هسته‌ای ایران پایبند است و معتقد است باید به توافقی راهبردی که منافع هر دو طرف را تأمین نماید دست یافت.

وی تصریح کرد: غرب موضوع هسته‌ای ایران را بهانه‌ای برای جلوگیری از پیشرفت و توسعه اقتصادی ایران قرار داده است.

کد N730142