تفاهم‌نامه همکاری هسته‌ای هند و سریلانکا

رئیس جمهور سریلانکا یک تفاهم‌نامه همکاری در زمینه انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای با هند به امضا رساند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و به نقل از خبرگزاری بلومبرگ، ‌مایتریپالا سیرنسا رئیس جمهور سریلانکا به عنوان نخستین گام برای کاهش وابستگی این کشور به چین در حوزه انرژی، یک قرارداد همکاری هسته‌ای با هند به امضا رسانده است.

بنا بر این توافق هند علاوه بر ساخت یک نیروگاه هسته‌ای فناوری و تخصصی لازم در زمینه استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای را در اختیار سریلانکا قرار خواهد داد.

ناراندرا مودی نخست وزیر هند نیز در مورد تفاهم‌نامه همکاری هسته‌ای میان کشورش و سریلانکا، گفت: امضای این تفاهم‌نامه نشانه‌ای از وجود اعتماد عمیق میان دو طرف است. این قرداد ظرفیت‌های جدیدی را برای همکاری‌های هسته‌ای میان دو کشور پدید خواهد آورد. هند یک از کشورهایی است که دانش لازم برای ساخت راکتور‌های هسته‌ای و صادرات آن به کشورهای دیگر را در اختیار دارد. تحریم سازمان ملل علیه هند نیز که به دلیل آزمایش‌های هسته‌ای این کشور در سال‌های 1974 و 1998 صادر شده بود هفت سال پیش برداشته شد. مذاکرات هند و سریلانکا برای عقد قرار داد همکاری هسته‌ای در سال 2012 آغاز شد و سال گذشته نیز با برگزاری دو دیدار میان مقامات دو کشور پیگیری شد.

به گفته‌ رئیس جمهور‌ سریلانکا آغاز همکاری‌ها‌ی این کشور در زمینه مصارف صلح‌آمیز هسته‌ای با هند به این کشور کمک می‌کند تا ضمن کاهش وابستگی به چین در زمینه تأمین انرژی، واردات منابع انرژی فسیلی خود را نیز کاهش دهد.

انتهای پیام‌

کد N730011