برای گسترش همکاری‌های دوجانبه صورت گرفت؛

ملاقات دبیر کل وزارت خارجه نروژ با تخت روانچی

سیاست خارجی

مناسب است ظرفیت‌های موجود اعم از دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی در جهت تحقق همکاری‌ها و تعاملات دو کشور مورد استفاده قرار گیرند.

وگر استرومن دبیر کل وزارت امور خارجه نروژ که جهت برگزاری پنجمین دور گفت‌وگوهای جمهوری اسلامی ایران و نروژ در تهران بسر می‌برد با مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه ملاقات نمود.

در این ملاقات مجید تخت روانچی با استقبال از ارتقاء سطح رایزنی‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران و نروژ، از روند رو به توسعه و آغاز فصل جدید در روابط دو کشور ابراز خرسندی نمود و افزود: مناسب است ظرفیت‌های موجود اعم از دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی در جهت تحقق همکاری‌ها و تعاملات دو کشور مورد استفاده قرار گیرند.

مجید تخت روانچی با اشاره به روند پیشرفت مذاکرات هسته‌ای در چارچوب ۱+۵، اظهار داشت: در صورتی که طرف مقابل دست از افکار گذشته بردارد و نخواهد از موضوع تحریم‌ها استفاده ابزاری نماید می‌توانیم در اسرع وقت به توافق جامع برسیم.

وی ضمن تأکید بر ضرورت توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور در هر شرایط، اعلام نمود: سطح اندک مبادلات اقتصادی دو کشور نیازمند توجه و فعالیت بیشتر است و فرصتهای زیادی وجود دارند که می‌شود از آن‌ها در جهت توسعه روابط بهره گرفت.

وی از بخش‌های نفت، گاز، پتروشیمی، انرژی، شیلات و محیط زیست به عنوان زمینه‌های مناسب برای همکاری یاد نمود.

وی همچنین ضمن مطرح ساختن زمینه‌های همکاری در بخش‌های فرهنگی و علمی، خواستار تسهیلات لازم برای تحصیل دانشجویان ایرانی در نروژ و رفع تضییقات و مشکلات آنها شد.

وگر استرومن دبیر کل وزارت امور خارجه نروژ نیز در این ملاقات با اشاره به روابط دیرینه دو کشور اظهار داشت: پتانسیل زیادی برای همکاری‌ها وجود دارند. ما بسیار امیدوار هستیم که مذاکرات هسته‌ای به نتیجه خوب برسد. موفقیت در این مذاکرات در تمامی سطوح دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی به سود همه طرف‌های ذیربط خواهد بود.

دبیر کل وزارت امور خارجه نروژ همچنین در مورد همکاری‌های اقتصادی ایران و نروژ گفت: بخش‌های انرژی و همکاری‌های دریائی نظیر شیلات، و نیز مسائل زیست‌محیطی از جمه بخش‌های مناسب برای همکاری‌ها است و امیدواریم با توجه به تفاهمات حاصله همکاری‌های دو کشور گسترش یابند.

استرومن درخصوص وضعیت دانشجویان ایرانی در نروژ اعلام نمود: ما در این خصوص کار زیادی را انجام داده‌ایم. سازمان‌های ذیربط نروژی از جمله وزارت دادگستری سعی کرده‌اند سیستم مربوط به صدور روادید شفاف‌تر و سریع‌تر شود. تلاش‌ها و پیگیری‌ها تا رسیدن به شرایط مناسب ادامه دارند.

کد N729950