گزارش خبرنگار اعزامی مهر از آذربایجان/۹

علی اف: هیچ مانعی برای توسعه روابط آذربایجان با ایران وجود ندارد

سیاسی

رئیس جمهوری آذربایجان با اشاره به نقش جمهوری اسلامی ایران در حفظ ثبات و امنیت منطقه تاکید کرد: معتقدیم هیچ مانعی برای توسعه روابط همه جانبه میان جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به آذربایجان، الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان در دیدار با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با ابراز خرسندی از سفر وی به باکو اظهار داشت: زمینه‌های همکاری میان دو کشور رو به گسترش است و امیدواریم در سال های آینده شاهد پیشرفت چشمگیر در مناسبات دو کشور باشیم.

وی با تاکید بر اینکه افزایش دیدارها و تبادل نظر در سطوح مختلف مقامات دو کشور برای توسعه روابط راهگشا خواهد بود، گفت: پروژه های مشترکی در زمینه های مختلف از جمله حمل و نقل و انرژی در جریان است و اجرایی شدن آنها ضرورت دارد.

علی اف تروریسم و افراط گرایی را تهدیدی علیه دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان و نیز تهدیدی علیه کل منطقه خواند و ادامه داد: نقش جمهوری اسلامی ایران در حفظ و برقراری ثبات و امنیت در منطقه بسیار مهم است و مانعی برای توسعه روابط میان دو کشور وجود ندارد.

رئیس جمهوری آذربایجان با تاکید بر ضرورت توجه به اسلام اعتدالی تصریح کرد: این تفکر نه تنها می‌تواند مانع پیشرفت خشونت و تروریست در منطقه شود بلکه می تواند چهره اسلام و مسلمانان را نیز به جهان معرفی کرده و تمدن و رشد آنها را به شایستگی به نمایش بگذارد.

ظریف: تقویت فکری و فرهنگی عموم مردم مهمترین راه مقابله با تروریست و افراط گرایی است

براساس این گزارش محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی دو کشور و ابتکار روسای جمهور آنها برای توسعه همکاری ها اظهار داشت: ظرفیت‌های مختلفی برای همکاری میان دو کشور در حوزه های مختلف انرژی، اقتصادی، سیاسی و به ویژه صنعت برق وجود دارد و با حمایت‌های جنابعالی، فرآیند رو به رشد همکاری ها از شتاب بیشتری برخوردار می شود.

وزیر امور خارجه کشورمان افراط گرایی و تروریسم را تهدیدی جدی علیه منطقه خواند و ضمن تاکید بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با این پدیده گفت: تبیین پیام اعتدال یکی از مهمترین راه های مقابله با افراط گرایی و تروریسم است که در پرتو آگاهی بخشی و تقویت فکری و فرهنگی عموم مردم امکان پذیر است.

ظریف همچنین با اشاره به اراده جدی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه مناسبات با جمهوری آذربایجان خاطرنشان کرد: توجه بیش از پیش به توسعه زیرساخت های حمل و نقل میان دو کشور ضروری است.