روانچی در دیدار با دبیرکل وزارت امور خارجه نروژ:

غرب از تحریم ها استفاده ابزاری نکند/ امکان حصول توافق در اسرع وقت

سیاسی

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه گفت: در صورتی که طرف مقابل دست از افکار گذشته بردارد و نخواهد از موضوع تحریم ها استفاده ابزاری کند می توانیم در اسرع وقت به توافق جامع برسیم .

به گزارش خبرگزاری مهر، وگر استرومن، دبیر کل وزارت امور خارجه نروژ که جهت برگزاری پنجمین دور گفتگوهای جمهوری اسلامی ایران و نروژ در تهران بسر می برد با مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه ملاقات کرد.

 در این ملاقات مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه با استقبال از ارتقاء سطح رایزنی های سیاسی جمهوری اسلامی ایران و نروژ ، از روند رو به توسعه و آغاز فصل جدید در روابط دو کشور ابراز خرسندی کرد و افزود : مناسب است تا ظرفیت های موجود اعم از دوجانبه ، منطقه ای و بین المللی در جهت تحقق همکاری ها و تعاملات دو کشور مورد استفاده قرار گیرند .

 مجید تخت روانچی با اشاره به روند پیشرفت مذاکرات هسته ای در چارچوب 1+5 ، اظهار داشت : در صورتی که طرف مقابل دست از افکار گذشته بردارد و نخواهد از موضوع تحریم ها استفاده ابزاری کند می توانیم در اسرع وقت به توافق جامع برسیم .

  وی ضمن تأکید بر ضرورت توسعه همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور در هر شرایط ، اعلام کرد : سطح اندک مبادلات اقتصادی دو کشور نیازمند توجه و فعالیت بیشتر است و فرصتهای زیادی وجود دارند که می شود از آنها در جهت توسعه روابط بهره گرفت .

روانچی از بخشهای نفت ، گاز ، پتروشیمی ، انرژی ، شیلات و محیط زیست به عنوان زمینه های مناسب برای همکاری یاد کرد .

وی همچنین ضمن مطرح ساختن زمینه های همکاری در بخشهای فرهنگی و علمی ، خواستار تسهیلات لازم برای تحصیل دانشجویان ایرانی در نروژ و رفع تضییقات و مشکلات آنها شد .

  وگر استرومن،دبیر کل وزارت امور خارجه نروژ نیز در این ملاقات با اشاره به روابط دیرینه دو کشور اظهار داشت : پتانسیل زیادی برای همکاریها وجود دارند . ما بسیار امیدوار هستیم که مذاکرات هسته ای به نتیجه خوب برسد . موفقیت در این مذاکرات در تمام سطوح دوجانبه ، منطقه ای و بین المللی به سود همه طرفهای ذیربط خواهد بود .

 دبیر کل وزارت امور خارجه نروژ همچنین در مورد همکاریهای اقتصادی ایران و نروژ گفت : بخش های انرژی و همکاریهای دریائی نظیر شیلات ، و نیز مسائل زیست محیطی از جمه بخش های مناسب برای همکاریها می باشد و امیدوار هستیم با توجه به تفاهمات حاصله همکاریهای دو کشور گسترش یابند .

 استرومن درخصوص وضعیت دانشجویان ایرانی در نروژ اعلام کرد : ما در این خصوص کار زیادی را انجام داده ایم . سازمان های ذیربط نروژی از جمله وزارت دادگستری سعی نموده اند تا سیستم مربوط به صدور روادید شفاف تر و سریع تر شود . تلاش ها و پیگیری ها تا رسیدن به شرایط مناسب ادامه دارند .