قادری:

رتبه علمی کشور مطلوب اما تبدیل یافته‌ها به محصول نامطلوب است

سیاسی

نماینده مردم شیراز در مجلس معتقد است علی‌رغم رتبه مطلوب کشور در زمینه‌ تولید علم اما در تبدیل یافته‌های علمی به محصول، وضعیت نامطلوب است.

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، جعفر قادری در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه شیراز، گفت: باید امکانی فراهم شود که موضوعات پژوهشی وتحقیقاتی هم از تسهیلات دولتی استفاده کنند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: در لایحه بودجه سنواتی ولایحه خروج از رکود پیشنهاداتی ارایه شد تا امکانی فراهم شود که بخش پژوهشی وتحقیقاتی دولتی وخصوصی بتوانند از تسهیلات ومنابع دولتی وصندوق توسعه ملی برخوردار شوند.

وی ادامه داد: صندوق توسعه ملی اجازه دارد که به بخش غیر دولتی تولید کنندگان تجهیزات، در قبال فروش محصولات به بخش دولتی تسهیلات پرداخت کنند.

نماینده شیراز درمجلس با اشاره به اینکه یکی از راه‌های توسعه واحدهای تولیدی، مشارکت کارکنان در سرمایه و سود آنها است، گفت: تشویق کارکنان در زمینه سرمایه‌گذاری و مشارکت مالی در طرح‌ها و پروژه‌های تولیدی با سود منطقی یکی از روش‌های تامین مالی و حل مشکلات نقدینگی و همچنین افزایش کارآیی وبازده واحدهای تولیدی است که براساس قانون اجرای اصل 44، امکان پذیر است و مغایرت قانونی هم ندارد.

وی با اشاره به پیشرفت‌های علمی کشور گفت: در سال‌های اخیر پیشرفت‌ها، دستاوردهای پژوهشی و اختراعات علمی در کشور رشد چشمگیری داشته و ایران در رتبه بالای منطقه وجهان قرار دارد و رتبه علمی کشور مطلوب است، اما یافته‌های دانشمندان ما تبدیل به محصول نشده است.

وی توضیح داد: ضروری است تا هم از نظر تامین منابع مالی به این دانشمندان و شرکت‌های دانش بنیان کمک شود وهم مسئولین دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی نسبت به عقد قرار داد و استفاده از یافته‌های علمی و تحقیقاتی و تجاری سازی آن اقدام جدی انجام دهند.

قادری ادامه داد: با کاهش صادرات و قیمت نفت، باید به سراغ منابع درآمدی حاصل از صادرات غیر نفتی رفت که فروش خدمات علمی، تحقیقاتی و پژوهشی یکی از منابع مهم و جایگزین است.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: این محصولات که بازار مصرف آنها در کشورهای همسایه و آسیا و خاورمیانه وجود دارد، مورد استقبال این کشورها است.

قادری گفت: محصولاتی مانند نانو تکنولوژی، بیوتکنولوژی، پزشکی، دفاعی و فناوری‌های نوین که کشور ایران در این زمینه پیشتاز است، در کشورهای همسایه و سایر کشورها خریداران خوبی دارد.

انتهای پیام

کد N729654