علی رغم تلاش‌های زنگنه؛

مجلس تکلیف سرمایه گذاری صندوق توسعه ملی در نفت را روشن نکرد

سیاسی

نمایندگان بند الحاقیه‌ای را در لایحه بودجه به کمیسیون بازگرداندند که طبق آن به صندوق توسعه ملی این اجازه داده می شد که ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار به وزارت نفت کمک کند.

به گزارش خبرنگار مهر در جلسه نوبت صبح دوشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه ۹۴ در دستور کار مجلس قرار گرفت.

بر همین اساس نیز در جریان بررسی بند الحاقی ۲ از تبصره ۲ بند ۳ لایحه بودجه پیشنهادات بسیار زیادی مبنی بر حذف این بند الحاقی از سوی نمایندگان مطرح شد که به تصویب نرسید.

همچنین پس از به تصویب نرسیدن پیشنهاد حذف نیز به دلیل اینکه این بند الحاقی با برنامه توسعه پنجم مخالفت داشت برای به تصویب رسیدن نیاز به دو سوم رای داشت که به رای گذاشته شد، اما در نهایت به تصویب نمایندگان نرسید، بنابراین این بند الحاقی برای بررسی مجدد به کمیسیون ارجاع شد.

بر اساس این گزارش، در بند الحاقی ۲ بند ۳ آمده است: به صندوق توسعه ملی اجازه داده می شود به منظور پرداخت تسهیلات برای اجرای طرح های توسعه ای در میادین مشترک نفتی و گازی توسط شرکت دولتی تابعه ذیربط وزارت نفت، مبلغ ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار در بانک های داخلی و خارجی اعم از خصوصی و دولتی سپرده گذاری نماید.

در جریان بررسی این بند الحاقی نیز بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در مخالفت با حذف این بند الحاقی طی سخنانی اظهار داشت: ما دچار بحران واقعی شدیم و این متن الحاقی نیز با هماهنگی صندوق توسعه ملی نوشته شده است.

وی با بیان اینکه اگر نفت توسعه پیدا کند درآمد صندوق توسعه ملی هم افزایش پیدا خواهد کرد، افزود: بر اساس این بند الحاقی نیز سود سپرده گذاری صندوق توسعه ملی از طریق شرکت نفت به بانک ها پرداخت می شود و از همین طریق این سود توسط بانک به صندوق توسعه ملی واریز می شود.

وزیر نفت تصریح کرد: ما نخواستیم در این خصوص مزاحم رهبری شویم  و مانند بخش های دیگر از جمله کشاورزی مجوزی برای برداشت از صندوق توسعه ملی بگیریم، بنابراین به دنبال راهکاری بودیم و این بند را در نظر گرفتیم.

زنگنه خاطرنشان کرد: ما دچار مشکل جدی هستیم و از نمایندگان می‌خواهم که با پیشنهاد حذف این بند مخالفت کنند.