کنترل کامل ارتش لیبی بر بندر بنغازی/ایتالیا سفارت خود را بست/مخالفت لیبی با مداخله خارجی

لیبی

در حالی که ارتش لیبی کنترل کامل بندر بنغازی را در دست گرفته است، منابع و مسوولان این کشور از افزایش خطر داعش در این کشور خبر می‌دهند. همچنین ایتالیا فعالیت سفارت خود در لیبی را به دلایل امنیتی به حالت تعلیق درآورده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، منابع لیبیایی با اعلام این خبر تاکید کردند که ارتش لیبی پس از کنترل کامل بر بندر اصلی بنغازی اقدام به خنثی‌سازی بمب‌هایی کرد که «انصار الشریعه» و «شورای انقلابیون بنغازی» آن را کار گذاشته بودند.

این پیشروی ارتش لیبی پس از ماه‌ها درگیری با شبه‌نظامیان مسلح صورت می‌گیرد.

جمال الزهاوی، مسوول گردان «شهدای الزاویه» در این باره گفت: درگیری‌های کنونی در کشور به دلیل افزایش تک‌تیراندازها و مین‌گذاری مناطق بسیار سخت شده است.

داعش که طی هفته‌های گذشته در لیبی فعالیت‌هایی داشته اعلام کرد که در آستانه تصرف شهر «مصراته» واقع در شرق طرابلس است. همچنین داعش اخیراً کنترل ایستگاه‌های رادیویی و تلویزیونی شهر «سرت» و چند ساختمان دولتی و دفاتر اداری را در دست گرفته‌ است. افراد مسلح داعش همچنین کارمندان دولتی در سرت را مجبور به ترک این شهر کردند.

احمد نصار، رئیس صیادان در مصر نیز اعلام کرد که 21 صیاد مصری از استان کفر الشیخ به دست گروه «فجر لیبی» ربوده شده‌اند.

در همین حال شبه‌نظامیان فجر لیبی چند منطقه از طرابلس را محاصره کردند و درگیری‌های شدیدی میان آنها و ارتش لیبی رخ داد.

عارف النایض، سفیر لیبی در امارات نیز اعلام کرد: افزایش خطر داعش در لیبی و حضور آن در چند شهر مساله‌ای واقعی و آشکار است. برای همین لیبیایی‌ها باید تلاش‌های خود را برای جنگ با داعش و تمامی گروه‌های تروریست یکپارچه سازند.

وی با بیان اینکه داعش از امکانات لیبی برای ایجاد نظامی عجیب تلاش می‌کند، گفت: جهان در حال حاضر خطر داعش در لیبی را درک می‌کند. کنگره آمریکا و تصمیم‌گیرندگان اصلی میزان خطر داعش را درک کرده‌اند.

در همین حال ایتالیا فعالیت سفارت خود در لیبی را به حالت تعلیق درآورده و کارمندان خود را از این سفارتخانه خارج کرده است.

منابع نزدیک به وزارت خارجه ایتالیا نیز اعلام کردند که دولت این کشور از روز یکشنبه از طریق دریا حدود 100 شهروند ایتالیایی خود را از طریق دریا از لیبی خارج کرده است. نیروی دریایی ایتالیا یک کشتی را برای این منظور به سواحل لیبی فرستاده است.

مقامات ایتالیا روز شنبه آمادگی خود را برای مداخله نظامی در لیبی جهت مقابله با داعش اعلام کرده بودند.

در پی این اعلام آمادگی ایتالیا یک مقام دولت انتقالی لیبی گفت:‌ اصل دخالت خارجی در لیبی به طور کامل رد شده است و ما اجازه دخالت مصر را هم برای آزاد کردن گروگان‌های مصری نمی‌دهیم و با این کشور برای مبارزه با تروریسم هماهنگی داریم.

انتهای پیام

کد N728900