رییس جمهور در دیدار وزیر خارجه چین:

حضور موثر چین مسیر توافق جامع را کوتاه می‌کند

سیاسی

در شرایط كنونی اگر اراده سیاسی كافی در طرف مقابل وجود داشته باشد می‌توان در زمان نزدیک به توافق نهایی دست یافت

رییس جمهور با اشاره به اهمیت راهبردی همكاری های تهران – پکن در توسعه و امنیت منطقه ای، گفت: چین از آغاز، همكار‌ی‌های بسیار خوبی با جمهوری اسلامی ایران داشته و امروز به مقطعی رسیده ایم كه باید این روند را به سمت همکاری راهبردی در تمام زمینه ها هدایت کنیم.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر یکشنبه و در دیدار "وانگ ای" وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین با بیان اینكه جمهوری اسلامی ایران تاریخچه روابط خوب چین و ایران را بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هرگز فراموش نمی‌كند، اظهار داشت: امیدواریم با همكاری چین و در قالب مذاكرات با ۱+۵ بتوانیم هر چه سریعتر شاهد توافقی جامع باشیم که علاوه بر تأمین حقوق ملت ایران، زمینه تفاهم و همکاری‌های بین‌المللی را افزایش دهد.

رییس جمهور خاطر نشان كرد: در شرایط كنونی اگر اراده سیاسی كافی در طرف مقابل وجود داشته باشد می‌توان در زمان نزدیک به توافق نهایی دست یافت و حضور موثر چین این فاصله را کوتاه‌تر می‌کند.

روحانی همچنین همكاری ایران و چین را در مسائل مهم منطقه‌ای مورد تاكید قرار داد و گفت: شرایط كنونی و تحولات منطقه ایجاب می‌كند دو كشور رایزنی‌ها و همکاری خود را هر چه بیشتر افزایش دهند.

رییس جمهور مقطع كنونی را از لحاظ ایجاد امنیت و ثبات در منطقه و نیز لزوم برقراری روابط راهبردی، مقطع بسیار مهم و حساسی برای دو كشور توصیف كرد و گفت: برای برقراری و حفظ امنیت پایدار در آسیا و به ویژه خاورمیانه و مقابله با تروریسم، افراطی‌گری و مداخله‌های نابجای برخی قدرت‌ها، باید روابط راهبردی دو کشور در راستای منافع دو جانبه و كل منطقه بیش از پیش افزایش یابد.

روحانی با تاكید بر اراده دو كشور و مذاکرات خود با همتای چینی در جهت توسعه همکاری‌های راهبردی، اظهار داشت: در زمینه‌های مهم صنعتی، علمی، تكنولوژیكی، توریسم، توسعه راه آهن و بنادر، انرژی، فن‌آوری‌های نو و كشاورزی و همچنین همكاری‌های بانكی، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خوبی بین دو كشور وجود دارد که می‌تواند موجب تحرک مناسبات و همكاری‌های فیمابین شود.

وانگ ای وزیر امور خارجه خلق چین نیز در این دیدار با ابلاغ سلام گرم رییس جمهور كشورش به دكتر روحانی و با تاكید بر اهتمام پكن نسبت به ایجاد روابط عمیق و مستحکم با جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: چین مصمم است سطح همكاری‌ها و مناسبات خود را در همه زمینه‌ها با ایران به سطح همكاری‌های راهبردی و دراز مدت ارتقاء دهد.

وی همچنین با اشاره به سفر آتی رییس جمهور چین به جمهوری اسلامی ایران گفت: این سفر با توجه به اهدافی كه برای آن در نظر گرفته شده است می‌تواند در توسعه روابط دو كشور تاثیر تاریخی داشته باشد.

وزیر امور خارجه چین در ادامه با اشاره به اراده ایران برای فعالیت صلح آمیز هسته‌ای و تلاش برخی كشورها برای ایجاد مانع در مسیر توسعه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: رهبری معظم جمهوری اسلامی ایران و جناب عالی بارها به جامعه بین المللی تاكید كرده اید كه ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست و این رویکرد در حل و فصل موضوع هسته ای ایران بسیار موثر است.
وانگ اظهار امیدواری كرد که مذاكرات اخیر هر چه زودتر به توافق جامع بیانجامد تا این مسئله دخالت های خارجی را در مسیر توسعه ایران رفع كند و تهران به عنوان كشور بسیار مهم در صحنه های بین المللی و منطقه ای هر چه بیشتر نقش آفرینی كند.

کد N728877