شورای امنیت از انصارالله خواست قدرت را واگذار کند

شورای امنیت در قطعنامه‌ای مداخله‌جویانه از جنبش مردمی انصارالله یمن خواسته است تا از قدرت صرف‌نظر کند. در همین حال، جنبش انصارالله بیانیه وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس را که خواهان قطعنامه‌ای بین‌المللی تحت فصل هفتم منشور سازمان ملل در یمن شده است، کم‌اهمیت خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، 15 عضو شورای امنیت به اتفاق آرا پیش‌نویسی را که توسط انگلیس و اردن تدوین شده بود، تصویب کردند.

اعضای شورای امنیت با توافق به پیش‌نویس قطعنامه‌ای رای دادند که در آن با طرح ادعای «تصمیمات یک جانبه» جنبش انصارالله در یمن، این تصمیمات محکوم شده و از این جنبش خواسته شده است تا قدرت را رها کرده و به مذاکرات بازگردد و

افراد این گروه فورا و بدون قید و شرط از ادارات دولتی در صنعا خارج شوند و به حبس خانگی رئیس جمهوری و اعضای کابینه پایان دهند.

در این قطعنامه هم‌چنین از اعضای انصارالله خواسته شده است تا "اوضاع امنیتی را در صنعا عادی ساخته و به روند سیاسی مسالمت‌آمیز پایبند باشند و سلاح خود را تحویل دهند."

این قطعنامه از طرف‌های یمنی به ویژه انصارالله خواسته است تا به مذاکرات بازگردند و برای دستیابی به راه‌حل سیاسی که حاکمیت و تمامیت یمن را حفظ کند، به طرح کشورهای شورای همکاری خلیج فارس پایبند باشند. در این قطعنامه ضرب‌الاجل 15 روزه برای جنبس انصارالله تعیین شده است تا قبل از اینکه تحریم‌هایی علیه آنها اعمال شود، به مذاکرات بازگردند و به طرح شورای همکاری و مکانیزم اجرایی آن و توافق صلح و شراکت پایبند باشند.

در مقابل با خواست روسیه بند مربوط به فصل هفتم منشور سازمان ملل (که بر اساس آن اقدام نظامی مجاز می‌شود) که شورای همکاری خلیج فارس خواهان اجرای آن شده است، حذف گردید. اما این قطعنامه براساس قطعنامه 2140 صادر شد که تحت فصل هفتم صادر شده است.

در این پیش‌نویس همچنین تاکید شده است در صورتی که هر یک از طرف‌ها در یمن به بندهای این قطعنامه پایبند نباشند، شورای امنیت آماده است گام‌های بیشتری را اتخاذ کند.

در همین حال ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل با بیان اینکه کشورش از قطعنامه بین‌المللی برای دستیابی به راه‌حل سیاسی حمایت می‌کند، از گروه‌های سیاسی خواست تا برای حل و فصل مسائل از طریق مذاکرات پایبند باشند.

از سوی دیگر جنبش انصارالله یمن بیانیه وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس را که خواهان صدور قطعنامه‌ای بین‌المللی تحت فصل هفتم منشور سازمان ملل در مورد یمن شده است، کم‌اهمیت خواند.

محمد عبدالسلام، سخنگوی جنبش انصارالله اعلام کرد که این موضع کشورهای عرب شورای همکاری خلیج فارس مساله‌ای جدید نیست.

وی گفت: مردم یمن که می‌خواهند از وابستگی به خارج رها شوند، مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند و این باج‌خواهی با معیشت یمن صورت می‌گیرد.

وی افزود: تلاش برای ایجاد وحشت نسبت به انزوای بین‌المللی که از طریق خارج کردن سفیران از صنعا قدرت می‌گیرد، نشانگر دستپاچگی برخی از طرف‌های سیاسی است.

در همین حال، وزرای خارجه اتحادیه عرب روز چهارشنبه آتی نشست فوق‌العاده‌ای را در قاهره برای بررسی اوضاع یمن برگزار می‌کنند.

همزمان، یک منبع در جنبش انصارالله در مصاحبه با روزنامه الاخبار اعلام کرد که مردم یمن از هیچ‌گونه اقدام بین‌المللی ضرر نخواهند دید و هرگونه تحرکات نظامی بین‌المللی علیه مردم یمن پیامدهای خوبی نخواهد داشت.

انتهای پیام

کد N728787