در سفر به استان گلستان مطرح شد

برنامه‌های پیشنهادی عارف برای انتخابات مجلس

انتخابات,اصلاح‌طلبان,انتخابات مجلس

رئیس بنیاد امید ایرانیان با بیان اینکه مسیر اصلاح‌طلبی یک مسیر مشخص و کاملا روشن است، از حضور با قدرت این جریان در انتخابات سال آینده مجلس خبر داد و گفت: گفتمان اصلاح‌طلبی گفتمان امام راحل و انقلاب است و برای دفاع از این گفتمان باید حضوری پرقدرت در عرصه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی داشت.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمدرضا عارف در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان و اساتید دانشگاه گلستان در گرگان با بیان اینکه نکبت فساد، برکت را از زندگی‌ها گرفته است گفت: در انتخابات 92 تلاش کردیم تا انقلاب را به مسیر اصلی خود بازگردانیم که خوشبختانه موفق شدیم.

وی با تاکید برضرورت توجه جدی به کیفیت آموزش عالی و تحصیلات تکمیلی از سوی دولت افزود: دولت باید جلو توسعه کمی دانشگاه ها را بگیرد و بیشتر به تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآفرین روی آورد.مسئله رویکرد کمی گرایی در 8 سال عمر دولت گذشته، امروز به معضلی برای آموزش عالی بویژه در مراکز دانشگاهی تخصصی و صنعتی تبدیل شده است.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین از اعطای بورسیه های تحصیلی به دانشگاه‌ها بویژه دانشگاه‌های بزرگ تهران و صنعتی شریف که از دهه 70 نیاز به بورسیه نداشتند، به عنوان اشتباه دیگر دولت قبل یاد کرد و گفت: مسیر این بورسیه‌ها درست نبود و باید منتظر گزارش نهایی در این خصوص و تصمیم‌گیری برای آن ماند.

عارف در بخش دیگری از سخنانش، روند مذاکرات هسته‌ای را خوب توصیف و اضافه کرد: در رأس تیم مذاکره کننده فردی کار بلد و خبره وجود دارد که به درستی با سیاست های غرب آشنا است و یقینا می تواند از حق هسته ای ملت دفاع کند. آنگونه که رهبری معظم انقلاب بارها حمایت خود را از تیم مذاکره کننده اعلام کرده اند، همه گروه ها و جریان های سیاسی و مردم باید پشتیبان این تیم باشیم. همبستگی و حمایت ملی از تیم مذاکره کننده سبب می شود تا غرب ناچار به قبول حق هسته‌ای ملت ایران شود و هرگونه دو دستگی و نفاق در درون کشور سبب افزایش فشارهای غرب به تیم مذاکره کننده و ملت خواهد شد.

وی با تاکید بر ضرورت برخورداری کشور از مجلسی توانمند و کارشناس، افزود: حضور باقدرت و کارشناسانه هر دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا در انتخابات آینده سبب می شود تا مجلسی توانمند که به دولت در رفع مشکلات کمک کند، تشکیل شود.

عارف در خصوص آزادی بیان در دانشگاه ها نیز افزود: مسئله آزادی بیان که در قانون اساسی نیز به صراحت آمده است، حق همه مردم و دانشگاهیان است.

وی با بیان اینکه در محیط های دانشگاهی، دانشجویان باید مراقب باشند که به نام آزادی بیان، اسیر اعمال نظر جریان های سیاسی و دعواهای آنان درخارج دانشگاه نشوند، خطاب به دانشجویان گفت: باید مراقب باشید با حرف های خود بهانه دست این جریان های سیاسی ندهید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درابتدای این مراسم همچنین در سخنانی با گرامیداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی از حضور پرشور آحاد مختلف مردم بالاخص جوانان در راهپیمایی 22 بهمن قدردانی کرد.

وی با اشاره به سابقه 70 ساله جنبش دانشجویی در کشور و فراز و نشیب های آن، نقش دانشگاهیان را در توسعه و پیشرفت کشور بسیار مهم دانست و گفت: این قشر باید سهم خود را در تحقق اسناد بالادستی نظام با ارائه برنامه و راهبردهای علمی مشخص نماید.

وی در ادامه افزود: جای بسی تاسف است که کشور ما در مسائل زیست محیطی در بین 132 کشور جهان رتبه 114 را دارد درحالی که توان و ظرفیت دانشگاهیان کشور بسیار بالاست و در سایه تلاش های علمی این قشر، پیشرفت های خوبی در حوزه های مختلف داشته‌ایم که باید این پیشرفت ها با جهاد علمی ادامه داشته باشد.

عضو شورای انقلاب فرهنگی همچنین با اشاره به سند توسعه فناوری کشور، گفت: در این سند باید سهم محصولات و خدمات فنی و پژوهشی ما در تولید ناخالص ملی حداقل 50 درصد باشد که تحقق این مهم نیاز به عزم ملی و جهاد علمی دانشگاهیان دارد.

عارف، استان گلستان را از استان های با ظرفیت بالا درحوزه های مختلف دانست و اضافه کرد: قابل قبول نیست این استان در ردیف استان های کم برخوردار باشد.

به گزارش ایسنا، آیت الله سید کاظم نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان گلستان در دیدار با محمدرضا عارف با اشاره به انصراف وی از انتخابات ریاست جمهوری سال 92، آن را اقدامی ایثارگرانه دانست و گفت: اقدام اخلاقی شما در انتخابات ریاست جمهوری باید برای نسل‌های مختلف به ویژه نسل سوم انقلاب الگو شود.

وی با بیان اینکه باید تندروها از دو جریان سیاسی کشور کنار گذاشته شوند خاطرنشان کرد: آنچه به انقلاب و نظام آسیب می‌زند تندروی است و باید مراقبت کرد تندروها میدان‌دار نشوند.

امام جمعه گرگان با یادآوری تاکیدات امام خمینی(ره) و رهبر انقلاب بر لزوم وجود آزادی در کشور، گفت: باوجود تاکیدات امام(ره) و رهبر معظم انقلاب متاسفانه شاهد هستیم به بهانه‌های مختلف نیروهای توانمند را حذف می‌کنند، تا کی می‌خواهیم نیروهای عظیم و با تجربه را کنار بگذاریم؟

آیت الله نورمفیدی با اشاره به انتخابات مجلس آینده خطاب به عارف گفت: با قاطعیت وارد صحنه انتخابات شوید، البته کسانی که وارد عرصه انتخابات می‌شوند باید در ارائه برنامه‌های خود با مردم صادق باشند. مردم از برخی دعواهایی که در کشور وجود دارد خسته شدند و می‌خواهند در آرامش زندگی کنند.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با اشاره به وجود برخی مفاسد اقتصادی در کشور گفت: یکی از علل اصلی فسادها از میدان بیرون کردن افراد اصیل است.

در این دیدار محمدرضا عارف با اشاره به جایگاه ویژه آیت الله نورمفیدی در استان گلستان و کشور، بر لزوم استفاده مسئولان از رهنمودهای عالمان دینی تاکید کرد.

وی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال 92 خاطرنشان کرد: در انتخابات ریاست جمهوری رهبر معظم انقلاب بر حق الناس بودن رای مردم تاکید کردند، این مهم باید در تمامی انتخابات‌ها سرلوحه برگزارکنندگان انتخابات باشد، همه متولیان امر انتخابات باید بر اساس قانون عمل کنند.

رئیس بنیاد امید ایرانیان با بیان اینکه جریانی در صدد است ریشه اصلاحات را در کشور بخشکاند، تاکید کرد: دو جریان اصیل در کشور وجود دارند که حذف شدنی نیستند و هر دوی این جریان باید حضور جدی درانتخابات مجلس آینده داشته باشند.

جبهه اصلاحات برای روحانی رقیب تراشی نمی‌کند

از درون جبهه اصلاحات برای آقای روحانی رقیب‌تراشی نخواهد شد

بر اساس این گزارش، محمدرضا عارف در جمع نخبگان ترکمن صحرا و فرهنگیان شهر گنبد تاکید کرد: با روند مثبتی که از دولت تدبیر امید و امید شاهد هستیم ان‌شاءالله آقای روحانی رئیس جمهور هشت ساله خواهد بود و از درون جبهه اصلاحات برای ایشان رقیب تراشی نخواهد شد.

وی همچنین با بیان اینکه روحیه صمیمی و اخلاقی مردم استان گلستان بهترین جاذبه را برای سفرهایش به این استان فراهم می‌کند،گفت: در هر سفر که به استان گلستان می آیم سعی می کنم اگر توفیق داشتم به ترکمن صحرا هم سری می زنم چون علاقه خاصی به ترکمن ها دارم. تعداد زیادی دانشجوی ترکمن در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری داشتم و شیفته اخلاق و روحیه آن ها شده‌ام.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه رمز پیروزی انقلاب کلمه وحدت و وحدت کلمه بود، گفت: انقلاب ما انقلابی فرهنگی بود ولی در کنار آن مشکلات مردم فراموش نشد. تلاش شده است تا انقلاب مسیر تعالی و پیشرفت را طی کند. باید همیشه یادآوری کرد که رمز انقلاب چیست؟ همبستگی ملی را رمز استمرار انقلاب می دانم و این همبستگی پاسخگوی همه محدودیت ها و مشکلات است.

وی در مورد نگاه نظام به اقوام گفت: نگاهی که در ذات انقلاب وجود دارد این است که وجود اقوام فرصت و امتیاز است. همه اقوام در ابتدا به ایرانی بودن خود افتخار می کنند و بعد از آن همه مسلمان هستند. جهت‌گیری انقلاب اقلیت های دینی را فراموش نکرده است و جزء معدود نظام‌هایی هستیم که اقلیت ها در آن سهم دارند و این بیانگر نگاه ارزشی انقلاب به انسان و شهروند ایرانی است.

عارف در ادامه گفت: در رابطه با قومیت در قانون اساسی نگاه قوم‌گرایی وجود ندارد و همه ایرانی هستند. بنابراین به جای سهم خواهی، شایسته سالاری ملاک قرار گرفته است. به دلایلی نتوانسته‌ایم سهم بالا و ارزشمندی را در توسعه به اقوام دهیم. مشکلات زیادی در کشور وجود داشت و هنوز اثر جنگ در کشور وجود دارد با این حال نگاه نظام این بوده است که استان های مرزی و غیربرخوردار در اولویت قرار بگیرند.

وی با اشاره به فصل سوم قانون اساسی گفت : من ادعا می کنم فصل سوم قانون اساسی از مترقی‌ترین اصول قانون است. حقوق تمام افراد زن و مرد و همه اقوام به طور دقیق در این اصول مطرح شده است. نمی گویم این اصول به طور کامل اجرا شده است ولی باید در دستور کار دولتمردان قرار گیرد. اصول فصل سوم قانون اساسی برای ارتقای امنیت ملی و همدلی در کشور باید در دستور کار قرار گیرد.

عارف با بیان اینکه برای انتخابات مجلس آینده برنامه جدی داریم، گفت: فکر می کنم بخش بزرگی از عملی شدن فصل سوم قانون اساسی در گرو مجلس است. هنوز نمی‌خواهیم فضای کشور را برای انتخابات سیاسی کنیم و زمان فعالیت سیاسی فرا می رسد در حال حاضر فعالیت درون تشکیلاتی داریم.

ما به دنبال پیروزی تفکر اصلاح‌طلبی هستیم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: ما برنامه هایی را به مردم اعلام خواهیم کرد و اگر به ما رای دهند آن برنامه ها را اجرا می‌کنیم. انتظار ما از استان گلستان که پایگاه اصلاح طلبی است این است که انسجام خود را حفظ کند. برای ما پیروزی فرد اصلاح طلب مطرح نیست و ما به دنبال پیروزی تفکر اصلاح طلبی هستیم.

عارف با تاکید بر حمایت از دولت گفت: دولت تدبیر و امید برای اجرا کردن برنامه‌هایش با چالش جدی رو به رو است. بعضی از سوال‌ها و نطق‌هایی که در مجلس مطرح می شود هیچ کمکی به جلو رفتن امور و بهبود فضا در کشور نمی کند. باید مجلسی مقتدر،کارشناس،پرسشگر و همراه با دولت بر سر کار بیاید.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر مجددا با دکتر روحانی رقابت کنید انصراف خواهید داد؟ گفت: با روندی مثبتی که از دولت شاهد هستیم ان‌شاءالله آقای روحانی رئیس جمهور هشت ساله خواهد بود و از درون جبهه اصلاحات برای آقای روحانی رقیب تراشی نخواهد شد.

عارف با اشاره به انتخابات مجلس 94به عنوان یک موضوع مهم پیش روی اصلاح طلبان، گفت:حضور و حماسه ای که مردم در خرداد 92 خلق کردند، روندی جدید را همسو با ارزش های انقلاب در کشور شروع کرد. انتخابات ریاست جمهوری 24 خرداد 92 مرحله اول این روند بود و مرحله بعد انتخابات مجلس اسفند 94 است. راهی جز ادامه مسیر و پیروزی در سال 94 نداریم. این پیروزی با اتکا به پشتوانه مردمی که تفکرات اصلاح طلبانه دارند محقق می شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به رای 70 درصدی مردم به اصلاحات در انتخابات 92 گفت: در تحلیل منطقی از انتخابات گذشته می توان گفت که 70 درصد رای مردم ما به تفکر و جریان اصلاحات است. اگر خود را عقب بکشیم و یا حضور غیر فعال داشته باشیم، رقیب پیروز می شود. اگر در مواقعی خود را با تحلیل غلط عقب کشیدیم، شکست خوردیم. می گویم تحلیل غلط چون نظام متعلق به ماست و ما در قبال این نظام مسئولیت داریم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این که مردم در زمان جنگ عزیزترین سرمایه معنوی خود یعنی جوانان خود را و هم چنین سرمایه مالی خود را فدای نظام کردند، گفت: اداره جنگ برعهده مردم بود، مادران جوانان خود را به جبهه می‌فرستادند و خودشان در پشت جبهه فعالیت می کردند.

عارف ادامه داد:این نگاه مردم به نظام مسئولیت ما را خیلی سنگین می کند و دین ما را بالا می برد. پس نمی توانیم کنار بکشیم چون مدیون انقلاب و مردم هستیم. باید حضور داشته باشیم و برای تاثیرگذاری باید با قدرت حاضر شویم و خدا نکند که درگیر امیال شخصی و منیت ها شویم. این نگاه، نگاه اصلاح طلبی است که به آن احتیاج داریم. وفاداری به همه ارزش ها و آرمان های انقلاب و آن چیزی که مردم جان خود را فدای آن کردند.

رئیس بنیاد امید ایرانیان با بیان این که باید ساز و کار حضور را فراهم کرد و با همبستگی پیش رفت،گفت: به تفکرها و تشکل های محتلف درون جناح اصلاحات اصالت می دهیم و باید جایگاه حقوقی آن ها را به رسمیت بشناسیم در مسیری که پیش رفتیم رقبا می خواهند بگویند این پیروزی حق شما نبود و مدیریت ضعیف ما و مدیریت خوب شما باعث این پیروزی شد. ما می خواهیم نشان دهیم که پایگاه مردمی اصلاحات بیشتر از آن چیزی است که در خرداد 92 مشاهده شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که نباید فضای قبل از سال 92 بر ما حاکم شود، گفت: هیچ نگرانی نداریم که در انتخابات پیش رو بعد از تائید صلاحیت ها بتوانیم تعداد نامزدها را در هر شهرستان به یک نفر برسانیم.این مهمترین مسئله امروز ماست. تلاش‌هایی را برای تعیین راهبرد های اجماع و راهبردهایی نظیر تدوین برنامه ها و ویژگی کاندیداها داشته ایم.

معاون اول دولت اصلاحات در ادامه گفت: کار اصلی انتخابات مجلس از حوزه ها شروع می شود و نمی شود یک نسخه برای تمام حوزه‌های انتخابی پیچید. حتی در یک استان نمی شود برای همه حوزه‌ها یک نسخه پیچید. شرایط خاص شهرستان ها، ویژگی های جغرافیایی، تعصب ها و مشکلات آن‌ها ایجاب می کند که برای هر حوزه برنامه خاص در نظر بگیریم. این برنامه باید به کمک بزرگان و نخبگان حوزه ها تدوین شود.

عارف در پایان با بیان اینکه روند فعلی روند قابل قبولی است و برای بدست آوردن اکثریت مجلس باید اصلاح‌طلبان تلاش مضاعفی کنند،گفت: استان گلستان الگوی کوچکی از ایران است. ان‌شاءالله نمود این تفاهم و مزیت اقوام در انتخابات مجلس پیش رو دیده شود و الگویی برای سایر استان ها شود.

انتهای پیام

کد N728693