دبیر سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی:

توافق هسته‌ای در دو مرحله به نفع ملت ایران نخواهد بود

مذاكرات ايران و گروه 1 5

یک فعال دانشجویی گفت: تجربه توافق ژنو نشان داده است که ایران به تعهدات خود پایبند می‌ماند و غربی‌ها زیر تعهداتشان می‌زنند به همین دلیل است که رهبری تأکید دارند توافق هسته‌ای در یک مرحله با جزئیات و کلیات انجام گیرد.

علی پهلوان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: از ابتدایی که بحث توافق هسته‌ای پیش آمد رییس‌جمهور با این پیش‌فرض پیش رفتند که تحریم‌ها برداشته شود و اعتمادسازی نسبت به غرب اتفاق بیفتد. با این‌که رهبری و بخشی از مردم به نتیجه مذاکرات خوش‌بین نبودند، مذاکرات شروع شد.

وی ادامه داد: بعد از آنکه توافق ژنو شکل گرفت با توجه به آنکه یک سری تعهدات به صورت دوطرفه مطرح شد به ما اثبات شد که ما به تعهداتمان عمل کردیم اما دیدیم که تحریم‌ها دوباره علیه ایران شکل گرفت. تحریم‌های هواپیمایی و کشتیرانی نمونه‌ای از تحریم‌های آنها بود. این تجربه‌ای بود که ما متوجه شدیم آنها به تعهداتشان عمل نمی‌کنند.

این فعال دانشجویی با اشاره به ضرورت رسیدن به توافقی کلی در یک مرحله، گفت: آنها حالا می‌خواهند که تمام تعهدات اصلی را از ما در مرحله اول بگیرند و جزئیات تعهدات خودشان به ما را در مرحله دوم بیان کنند. این‌که کلیات گفته شود و جزئیات بماند به احتمال زیاد تکرار تجربه توافق اولمان خواهد بود.

وی همچنین تصریح کرد: توافق در دو مرحله عملی اشتباه است به همین علت هم است که مقام معظم رهبری تأکید دارند تا همه توافقات در یک مرحله انجام گیرد. چرا که مشخص می‌شود تعهدات دقیقاً چه مواردی است. تحریم‌ها باید کاملاً برداشته شود. آنها می‌گویند نمی‌خواهیم تحریم‌ها را کامل برداریم. اگر نخواهند تحریم‌ها را از بین ببرند که این مذاکرات فایده‌ای نداشته است.

پهلوان افزود: ما همه اعتمادسازی‌ها را انجام داده‌ایم. خط قرمزی که خود مسئولین اعلام کرده‌اند هم باید مدنظر قرار داده شود که بحث 190 هزار سو بود. باید از حقوق ملت دفاع شود و توافقی شفاف به دست ملت برسد.

انتهای پیام

کد N728499