تنش در روابط اوکراین و گرجستان بالا گرفت

ایرنا نوشت:

رسانه های اوکراینی از بروز تنش در روابط کی یف و تفلیس به دلیل انتصاب «میخاییل ساآکاشویلی» رییس جمهوری سابق گرجستان به مقام مشاور رییس جمهوری اوکراین خبر دادند.

به گزارش ایرنا، رسانه های اوکراینی از جمله خبرگزاری «اوکراینفورم» روز یکشنبه نسبت به اعتراض تفلیس به کی یف به دلیل انتصاب ساآکاشویلی به مقام مشاور رییس جمهوری اوکراین با توجه به اتهامات وارده به وی از سوی دستگاه قضایی گرجستان واکنش نشان داد.

«میخاییل اوکلبا» سفیر گرجستان در کی یف امروز در این رابطه از وزارت امور خارجه اوکراین درخواست توضیح کرده است.

وزارت خارجه گرجستان نیز «واسیلی تسیبنکو» سفیر اوکراین در تفلیس را احضار و مراتب اعتراض دولت گرجستان به کی یف را در رابطه با انتصاب ساآکاشویلی به مقام مشاور رییس جمهوری آن کشور ابلاغ کرد.

ساکاشویلی رییس جمهوری پیشین گرجستان روز شنبه به عنوان «رییس شورای بین المللی مشاوره اصلاحات» رییس جمهوری اوکراین منصوب شد. وی در این سمت باید حمایت های بین المللی از اوکراین را جلب کند.

«پترو پوروشنکو» رییس جمهوری اوکراین در بیانیه ای درباره انتصاب ساآکاشویلی گفت: وی یکی از اعضای دولت اوکراین و در همان حال نماینده جامعه بین المللی در این کشور خواهد بود.

به گزارش رسانه های روسی، ساآکاشویلی در واقع مسوول امور تسلیحاتی بین المللی در دولت اوکراین خواهد بود و برای جلب کمک های تسلیحاتی بین المللی به این کشور تلاش خواهد کرد.

ساآکاشویلی که از سال 2004 تا 2014 رییس جمهوری گرجستان بود از طرف دستگاه قضایی آن کشور متهم به حیف و میل بودجه دولت در دوره ریاست جمهوری، سوءاستفاده از اختیارات خود در آن دوره و سرکوب مخالفان متهم شده است.

دادگاه تفلیس روز دوم ماه اوت سال گذشته در غیاب ساآکاشویلی، حکم دستگیری وی را صادر کرد.

4949

کد N728420