برگزاری کنفرانس بین المللی «احقاق حقوق قربانیان سلاح های شیمیایی»

سیاسی

کنفرانس « احقاق حقوق قربانیان کاربرد سلاح های شیمیایی جنگ عراق با ایران در مراجع ملی و بین المللی» با حضور پژوهشگران داخلی و خارجی در دانشگاه علامه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، این همایش ظهر امروز یکشنبه با سخنرانی دکتر «سید قاسم زمانی» دبیر همایش در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی تهران آغاز به کار کرد. دکتر «حسین سلیمی» ریاست دانشگاه و رئیس این همایش و نیز «الیویه مارتین» رئیس نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در ایران از جمله سخنرانان مراسم آغازین این همایش بودند.

در معرفی اهداف برگزاری این همایش آمده است: بیش از ربع قرن از پایان جنگ تحمیلی می گذرد، جنگی که یکی از تبعات آن شهادت و مصدومیت تعداد قابل توجهی از افراد نظامی و غیرنظامی ایران در اثر استفاده عراق از تسلیحات شیمیایی بوده است. قدری عجیب است اما کاملاً واقعیت دارد ملتی که قربانی تجاوز رژیم بعث تحت حمایت استکبار جهانی شده است، در مقام دفاع و دفع تجاوز قربانی کاربرد سلاحهای شیمیایی شده است. استفاده عراق از سلاحهای شیمیایی علیه ایران که البته با حمایت شماری از دولتها و شرکتها و اتباع خارجی صورت گرفته است و در حقوق بین الملل و قوانین داخلی بسیاری از کشورها جنایتی جنگی قلمداد می شود با واکنشهای حقوقی و سیاسی مؤثر و مناسبی مواجه نشده است و قربانیان کاربرد این سلاحها در زمره مظلومترین قربانیان تجاوز رژیم بعث عراق به جمهوری اسلامی ایران و نقض فاحش قواعد بنیادین حقوق بشردوستانه بین المللی به شمار می روند.

 این در حالی است که در سطوح ملی، منطقه ای و جهانی ظرفیتهایی برای احقاق حقوق قربانیان کاربرد سلاحهای شیمیایی در جنگ عراق با ایران وجود داشته و دارد.

همایش بین المللی «احقاق حقوق قربانیان کاربرد سلاحهای شیمیایی در جنگ عراق با ایران در مراجع ملی و بین المللی» با بررسی ظرفیتهای موجود در سطوح مختلف (ملی، منطقه ای و جهانی) نشان خواهد داد که حکم مراجع قضایی هلند در محکومیت آقای «فان آنرات» به اتهام ارسال تسلیحات شیمیایی به عراق در طول جنگ با ایران، حداقل واجد این پیام انسانی است که صرفا نباید شهادت مصدومان شیمیایی را به نظاره نشست و یا بر زندگی رنجبار آنها گریه ساز کرد.

این همایش نشان خواهد داد که به رغم ضعفها و نقصهایی که در نظام بین المللی وجود دارد نباید عطای حداقل های قضایی و سیاسی موجود را به لقایش بخشید و ظرفیتهایی وجود دارند که تاکنون از آنها استفاده نشده است. علاوه بر این با وجود گذشت زمانی بالنسبه طولانی و نیز سرنگونی رژیم بعث عراق، چنین جنایات و خساراتی نه مشمول مرور زمان میگردند، و نه دولت فعلی عراق نسبت به آن فاقد مسؤولیت قلمداد می شود.