رسایی در نشست ریزش‌ها:

نظام در حصر سران فتنه سیاسی عمل نکرد

سیاسی

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: نظام جمهوری اسلامی در حصر سران فتنه سیاسی عمل نکرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نشست ریزش‌ها «بررسی ۴ سال حصر فتنه گران» در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد با اشاره به حکم صادره برای وی توسط هیات تخلفات اداری ریاست جمهوری اظهار کرد: در مورد این حکم که هیاتی آن را صادر کرده است که یک عضو آن شوهرخواهر آقای روحانی است و یک نفر هم آقای اشرفی اصفهانی است باید بگویم که امروز بعد از دو ماه حکم صادره به من ابلاغ شد و من قصد دارم آن را رسانه ای کنم تا معلوم شود اصل این حکم چه چیزی بوده است.

وی افزود: من تاکنون در مورد اصل این حکم اطلاعی نداشتم و حرفهای زیادی در مورد این حکم زده شد که تازه امروز از اصل آن باخبر شدم و هنوز همان را بیان نکردم.

رسایی در ادامه با اشاره به ریزش ها و رویش های تاریخ، این امر را یک مسئله دینی و قرآنی دانست و گفت: ریزش ها در روایات و قرآن شریف ما آمده است. طبق قرآن ریزش برای کسانی صورت می گیرد که از مومنین هستند اما به جایی می رسند که از دین خدا روی بر می گردانند اما در عوض عده ای جای آنان را پر می کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: ریزش و رویش ریشه تاریخی هم دارند، مانند افرادی همچون طلحه و زیبر که در سقیفه بعد از رحلت پیامبر حاضر نشدند و در کنار امیرالمومنین ماندند اما بعدا علیه امام علی(ع) فتنه کردند و نامه بدون سلام و والسلام به او نوشتند.

رسایی همچنین به رویش ها و ریشه تاریخی و دینی آن نیز اشاره کرد و افزود: رویش ها هم مانند افرادی همچون مالک اشتر و میثم تمار است که پیامبر را ندیده بودند و اصلا جزو صحابه محسوب نمی شدند اما در جنگ های مختلف و در فتنه های متعدد در کنار امیر المومنین حاضر بودند.

وی تاکید کرد: بنابراین ریزش و رویش یک امر طبیعی است و در ساختار طبیعت هم گنجانده شده است.

رسایی ریزش و رویش را نشانه سلامت انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: یک گیاه و حتی بدن انسان نیاز به ریزش و رویش دارد و سلامت آن را می رساند. بنابراین آیا یک انقلاب آیا یک دین نمی تواند ریزش و رویش داشته بابشد؟ نشانه سلامت فقط رویش نیست که با طبیعت سازگاری ندارد.

وی با بیان اینکه ریزش و رویش یکی از لوازم قواعد الهی است و اگر نباشد امید در جامعه ایجاد نمی شودخاطرنشان کرد: زهیر ابن قین از یاران امام حسین در کربلا از ریزش های جنگ صفین در زمان امیرالمومنین بود که نه با امام علی(ع) همراه شد و نه با معاویه اما در عاشورا جزو ۷۲ تن بود، بنابراین اگر امکان رویش نبود برای زهیر فرصت جبران فراهم نمی شد؛ قاعده ریزش باعث می شود که ما همیشه به خود امیدوار نباشیم.

وی گفت: اگر شما در فتنه ای در جریان حق بودید ممکن است در فتنه های بعدی جزو ریزش ها باشید و بنابراین نباید خیلی به خود امید داشته باشید که حتما در جریان حق باقی خواهید ماند.

رسایی اظهار کرد: امروز می گویند رهبر معظم انقلاب از یاران امام بوده است و یک فرد دیگری هم یار امام بوده است و نباید اختلافات آنها را بزرگ کنیم چرا که این تسنن سیاسی است اما من باید بگویم باید همواره به ریزش ها و رویش ها در این مسائل توجه کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به موضوع حصر سران فتنه از سال ۸۹ تاکنون به بیان دلایل قانونی این اقدام پرداخت و گفت:  حصر در تاریخ کشور ما مثل همان ریزش و رویش است و فقط اختصاص به سال ۸۹ ندارد بلکه در همین انقلاب اسلامی نیز سوابق دیگری برای آن موجود است.

وی ادامه داد: تصمیم حصر سران فتنه یک تصمیم سیاسی نبود بلکه یک تصمیم تامینی و بر اساس مبانی قضایی بود.

رسایی با اشاره به حوادث سال ۸۸ تاکید کرد: از سال ۸۸ درگیری های خیابانی آغاز شد و تقلب رمز آن کودتا بود از جانب جمهوری اسلامی برای این آقایان محدودیت ایجاد نشد. آنها هر کاری که خواستند انجام دادند.

وی همچنین با تقسیم بندی جنبس سبز به ۴ دسته اظهار کرد: یک گروه از جنبش سبز را باید «سبز مقدس» دانست که اعتقاد به سیادت حضرت رسول(ص) دارد. یک سبز، سبز محترم است که به شعار میرحسین موسوی در انتخابات ۸۸ رای داد و آن ۱۳ میلیون در کنار ۲۴ میلیون رای احمدی نژاد و دیگر آرا مشارکت ۸۵ درصدی را تشکیل دادند که برای ما محترمند.

وی افزود: شما قبل از اینکه درانتخابات به کسی رای بدهی به ساختار رای داده‌ای، بنابراین رای سال ۸۸ علاوه بر رای به کاندیداهای مختلف رای به ساختار جمهوری اسلامی بود.

رسایی ادامه داد: یک سبز هم سبز معترض بود که برای آنها سئوال پیش آمد آیا در انتخابات تقلبی صورت گرفته است یا خیر. آنها وقتی می دیدند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و یک عده آدم موجه می گویند تقلب شده با خود می‌گفتند پس این ادعای تقلب صحت دارد اما وقتی رسانه ها استدلال کردند و مردم استدالال خانم رهنورد را دیدند این گروه  از سبز معترض از عملکرد خود پشیمان شدند.

وی گفت: جمهوری اسلامی شبهه های سبز معترض را برطرف کرد و سوالهای آنان را پاسخ داد. البته باید بگویم در کل کشور تنها ۲ میلیون نفر سئوال داشتند و حتی در ۲۵ خرداد که تظاهراتی به عنوان تظاهرات سکوت برگزار شد در خیابان تنها ۸۰۰ هزار نفر حضور داشتند.

رسایی گفت: در آن راهپیمایی من با لباس شخصی در خیابان حاضر شدم که عده ای از نمایندگان اصولگرا را نیز دیدم که دستبند سبز بسته بودند و شعار می دادند.

وی با اشاره به آخرین گروه از جنبش سبز خاطرنشان کرد: سبزی که ما با آنها مشکل داریم سبز منحرف است. این گروه مسجد آتش زدند، در خیابانها چادر از سر خانم‌ها کشیدند، اقدام مسلحانه کردند و با اخذ کمک های مالی از مهدی هاشمی رفسنجانی میدان‌های شهر را آتش زدند که باید بگویم در آن زمان اراذل و اوباش از مهدی هاشمی نفری دو میلیون تومان می گرفتند که این اسناد از آبدارخانه دانشگاه آزاد بدست آمد و ما نیز آن را به قاضی دادگاه مهدی هاشمی تقدیم کردیم و این اسناد به هیچ وجه قابل انکار نیست.

رسایی تاکید کرد: بسیاری از افرادی که در سبز منحرف بودند اصلا بهایی بودند و حتی در انتخابات سال ۸۸ شرکت نکردند.

نماینده تهران با بیان اینکه اگر برخورد نظام با میر حسین موسوی و مهدی کروبی سیاسی بود باید بعد از عاشورا ۸۸ آنها را در حصر قرار می داد گفت: موسوی از اتفاقات عاشورای سال ۸۸ اغتشاش کنندگانی که به خیابان آمدند بودند را مردم خداجو خواند. بنابراین نظام باید آنها را در آن مقطع در حصر می برد اما دیدیم که این کار را نکرد، زیرا برخورد نظام برخوردی سیاسی نبود.

وی افزود: بعد از ۹ دی در سال ۸۹ که همه نگاهها به بیداری اسلامی متمرکز شده بود آقای موسوی و کروبی راهپیمایی ۲۲ بهمن ۸۹ را تحریم کردند و گفتند ما در ۲۵ بهمن در حمایت از مردم مصر و دیگر کشورهای منطقه به خیابانها می آییم که در آن زمان معلوم شد برنامه آنها چیز دیگری است.

رسایی تصمیم نظام برای حصر سران فتنه را برای حفظ جان آنها عنوان کرد و گفت: اگر نظام بخواهد این افراد را محاکمه کند بر اساس فقه آیت الله منتظری حکم آنها اعدام است. ما در قضیه آیت الله کاظم شریعتمداری که در ابتدای انقلاب صورت گرفت برخی از اطرافیان و کودتاکنندگان آن زمان را بازداشت کردند و حکم اعدام برای آنها بریدند اما امام در مورد آقای شریعتمداری دستور داد که در حصر قرار گیرد که بر اساس آن وی تا سال ۶۵ در حصر بود، اما محمد خاتمی که آن زمان مدیرمسول روزنامه کیهان بود یک بار هم به حرف شریعتمداری اعتراض نکرد.

رسایی همچنین به حصر ۴ دختر ملک عبدالله پادشاه اخیر عربستان اشاره کرد و به واکنش فتنه گران ۸۸ و مجامع حقوقی بشری دنیا در این مورد پرداخت و گفت: ۴ دختر ملک عبدالله امروز در حصر هستند و ملک عبدالله نیز به جهنم رفته است و حصر آنها بعد از مرگ وی برداشته نمی شود پس چرا این آقایان در مورد حصر این ۴ دختر چیزی نمی گویند و چرا نمی‌گویند که این اقدام یک اقدام ضد حقوق بشری است.

وی گفت: جوسازی برخی رسانه ها در مورد حصر سران فتنه سیاسی است و حقوق بشری نیست چرا که امروز خیلی ها در بحرین و دیگر کشورها در حصر هستند ولی این آقایان هیچ واکنشی از خود نشان نمی دهند.

رسایی خاطرنشان کرد: زمانی که مصوبه شورای عالی امنیت ملی مبنی بر حصر سران فتنه صادر شد آقای روحانی نماینده رهبری در این شورا بود و در جزئیات این مصوبه قرار داشت و امروز وی رئیس شورای عالی امنیت ملی است، پس چرا برای برداشتن حصر اینها اقدامی نمیکند؟ زیرا به این مسئله اعتقاد دارد.

وی تاکید کرد: به نفع دولت است که سران فتنه در حصر باشند زیرا اگر بیرون بیایند برای دولت مشکل ایجاد خواهد شد.

نماینده مردم تهران در پاسخ به سئوال یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه حصر موسوی و کروبی بنا بر اصل سی و دوم قانون اساسی خلاف قانون محسوب می شود گفت: آقای موسوی و کروبی بازداشت نشدند چرا که امروز می‌بینیم آنها را به لب دریا و تفریح می‌برند، در صورتی که فرد بازداشتی این امکانات برایش میسر نیست؛ حصر بازداشت نیست بلکه اعمال محدودیت از یک سری امور است. مانند منع مصاحبه با رسانه ها از جمله رسانه های ضد انقلاب.

وی بر اصل ۱۷۶ قانون اساسی که به وظایف شورای عالی امنیت ملی اشاره دارد تاکید کرد و گفت: این اصل می گوید مصوبات شورای عالی امنیت ملی بعد از تایید رهبر انقلاب قابل اجراست و حکم قانون دارد. رئیس جمهور فعلی نیز آن زمان عضو شورای بوده و در جریان این مصوبه قرار داشته است.

ادامه دارد...