تلگراف: خطر بروز یک تقابل هسته‌ای میان مسکو و غرب کاملا جدی است

سیاسی

یک کارشناس سیاسی روس معتقد است آمریکا با اشغال اوکراین نه تنها به دنبال ایجاد دموکراسی در این کشور نبوده بلکه به دنبال از بین بردن نفوذ منطقه‌یی، ظرفیت‌های هسته‌ای و دزدیدن منابع نفت و گاز روسیه است و خطر بروز یک تقابل هسته‌ای میان مسکو و غرب را باید بسیار جدی دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه تلگراف، بحران اوکراین در حال تبدیل شدن به یک تقابل بالقوه هسته‌ای میان روسیه و غرب است، موضع‌گیری‌ها و اظهار نظرات اخیر ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه و نیز مقامات ارشد نظامی در مورد آمادگی روسیه در استفاده از تسلیحات هسته‌ای خود در برابر نیروهای ناتو در اوکراین باعث جدی‌تر شدن این خطر شده است.

بنا به دکترین جدید نظامی تصویب شده در روسیه، این کشور می‌تواند در صورت لزوم شروع کننده یک جنگ هسته‌ای باشد. در دوره جنگ سرد میان شوروی و آمریکا، مقامات شوروی بارها اعلام کردند که هیچ‌گاه از زرادخانه‌ گسترده هسته‌ای خود به عنوان شروع کننده یک جنگ هسته‌ای استفاده نخواهند کرد و تنها از زرادخانه خود به عنوان یک عامل بازدارنده دفاعی استفاده می‌کنند.

سال گذشته پس از صدور تحریم‌های غرب علیه روسیه، دیمتری کیسیلوف، مدیرعامل خبرگزاری رسمی دولت روسیه اظهار کرد: روسیه در واقع تنها کشوری در جهان است که می‌تواند آمریکا را به مشتی خاک رادیواکتیو تبدیل کند.

سرگی مالکوف، کارشناس سیاسی برجسته روس نیز معتقد است که باید احتمال بروز یک جنگ هسته‌ای را بسیار جدی گرفت چرا که همه مقامات روسی حضور آمریکا در اوکراین را به نوعی اشغال این کشور می‌دانند و معتقدند این اشغال نه به دلیل ایجاد موکراسی یا دلایل مالی است بلکه این اقدام آمریکا را حرکت این کشور برای دشمنی با روسیه می‌دانند.

او تصریح کرد: آمریکا به دنبال از بین بردن نفوذ منطقه‌یی، خنثی کردن ظرفیت‌های هسته‌ای و دزدیدن منابع نفت و گاز روسیه است و خطر بروز یک تقابل هسته‌ای میان مسکو و غرب بسیار جدی است.

انتهای پیام

کد N727849