وقتی اقتصاد دغدغه اصلی می شود/

نظر متفاوت ساکنان سرزمین های اشغالی با سران اسرائیل در مورد ایران

سیاسی

هر چند «نتانیاهو» سعی دارد با برجسته کردن موضوع ایران و بیان اینکه تهران بزرگترین تهدید تل آویو است، وضعیت خود در انتخابات را بهبود بخشد اما با این وجود ساکنان سرزمین های اشغالی چنین نظری ندارند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی بیست، بر اساس نظرسنجی های جدیدی که در اسرائیل انجام گرفته اغلب ساکنان آن معتقدند مشکلات اقتصادی مهمترین موضوع انتخابات ماه آتی است. 

بر اساس نتایج این نظرسنجی ها ۴۸ درصد از ساکنان سرزمین های اشغالی مشکلات اقتصادی را مهمترین نگرانی خود می دانند. 

دومین مسئله ای که موجب نگرانی ساکنان سرزمین های اشغالی شده موضوع ارتباط با فلسطینیان و مذاکرات سازش است بطوریکه ۱۹ درصد آنها این موضوع را به عنوان مهمترین دغدغه خود دانسته اند. 

در میان نگرانی های مردم سرزمین های اشغالی تحصیلات نیز مطرح است بطوریکه به اعتقاد ۱۴ درصد آنها تحصیلات باید مهمترین موضوع انتخابات باشد. 

بر اساس گزارش دیلی بیست، پیش بینی می شد که با توجه به اظهارات مقامات اسرائیل، ایران یکی از نگرانی های اصلی و موضوعات مهم در انتخابات ماه مارس باشد اما نظرسنجی دیلی بیست نشان می دهد که فقط ۱۰ درصد ساکنان سرزمین های اشغالی ایران را مهمترین دغدغه و مهمترین موضع مطرح در انتخابات می دانند. 

به گزارش خبرگزاری مهر، وضعیت اقتصادی رژیم صهیونیستی به گونه ای است که بانک مرکزی اسرائیل از تل آویو درخواست کرده برای جبران کسری ناشی از هزینه های نظامی، مالیاتها را به میزان ۳.۶ میلیارد دلار افزایش دهد.  

بانک مرکزی اسرائیل می گوید رژیم اسرائیل برای جبران کسری بودجه ناشی از هزینه های روز افزون نظامی خود در حالی که اقتصاد اسرائیل هنوز از آثار جنگ اخیر در غزه رنج می برد، چاره ای جز افزایش مالیاتها ندارد.

بر اساس این گزارش، وزارت خزانه داری بمنظور جبران کسری بودجه ناشی از هزینه های جنگ اخیر غزه که پنجاه روز بطول انجامید، مجبور شده است «هزینه های جاری و عمومی را کاهش دهد».

طبق این گزارش کابینه جدید اسرائیل که انتظار می رود پس از انتخابات ماه مارس تشکیل شود، برای تامین بودجه مربوط به هزینه های درمانی و تحصیلی با مشکلات عدیده ای مواجه خواهد شد.

طبق گزارشها بسیاری از مردم اسرائیل در اثر فشارهای اقتصادی و به امید یافتن زندگی بهتر خواهان ترک تابعیت اسرائیلی خود هستند. طبق آمارهای سفارتخانه های این رژیم در خارج، تعداد افرادی که در سال ۲۰۱۴ درخواست ترک تابعیت اسرائیلی را کرده اند افزایش یافته است.

گزارش سالانه موسسه‌ بیمه ملی اسرائیل نیز نشان می‌ دهد که بیش از ۱.۶ میلیون نفر در اسرائیل زیر خط فقر زندگی می‌کنند؛ البته گزارش انجمن‌های اجتماعی درباره فقر که سالانه منتشر می‌شود، بسیار بیشتر از این رقم را نشان می‌دهد.

بر پایه این گزارش، ۴۳۲.۶۰۰ خانواده فقیر در اسرائیل زندگی می‌کنند که شامل ۱.۶۵۸.۲۰۰ نفر از جمله ۷۵۶.۹۰۰ کودک می‌شوند.

شاخص فقر نیز با توجه به درآمد ماهیانه‌ی کمتر از ۲۹۸۹ شِکِل (واحد پول اسرائیل) برای هر فرد تعیین می‌شود؛ همچنین زوج‌هایی که حقوق دریافتی آن‌ها کمتر از ۴۷۸۳ شِکِل یا خانواده‌ی ۵ نفره‌ای که درآمد ماهیانه‌اش کمتر از ۹۰۰۰ شکل باشد در دسته فقرا قرار می‌گیرند.