سردار جوانی در گفتگو با العالم:

آمریکا بداند کدخدای عالم نیست/برای حل مشكل اقتصاد معامله نمی‌كنيم

سیاسی

مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران، با تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها باید بپذیرند که کدخدای عالم نیستند، گفت: برای حل مشكلات اقتصادی خود معامله نمی‌كنيم.

به گزارش خبرگزاری مهر، سردار يدالله جواني در گفتگو با برنامه «من طهران» شبكه العالم، در پاسخ به اين موضوع كه نشريه وال استريت ژورنال درباره نامه رهبری به اوباما نوشته است كه مقام معظم رهبری اين نامه را با احترام پاسخ داده، اما هيچ گونه تعهدی برای همكاری با آمريكا را نپذيرفته و ضمنا از سياست واشنگتن در برابر ايران در شش دهه گذشته انتقاد كرده است، يادآور شد: همانگونه كه در گذشته در رسانه ها مطرح شد و به ویژه مقام معظم رهبری هم در مقاطعی به اين موضوع اشاره كرده‌اند، رئيس جمهوری آمريكا مكاتباتی را با جمهوری اسلامی ايران و به ویژه مقام معظم رهبری داشته است.

وی افزود: به اين مكاتبات پاسخ داده شده و همانگونه که اشاره شده، اين پاسخ‌ها محترمانه، معقول و منطقی است، اما نكته مهمی كه وجود دارد، اين است كه آمريكايی ها بر خلاف برخی ادعاها و شعارهايی كه می‌دهند، در عمل دچار مشكلاتی شده اند كه رهايی از آن را در همكاری و تعامل با جمهوری اسلامي ايران می‌دانند.

مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران يادآور شد: آقای ديويد كوهن (معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا) چند روز قبل گفت ايرانی‌ها گير افتاده اند و با دست‌های بسته پای ميز مذاكره آمده‌اند، اما مقام معظم رهبری در فرمايشات خودشان در ۱۹ بهمن ماه در جمع كاركنان و فرماندهان نيروی هوايی ارتش جمهوری اسلامي فرمودند، كسی كه گير افتاده فعلا آمريكايی‌ها هستند و ملت ايران دستش باز است و موقعيت برتر و عالی در منطقه دارد.

جوانی تأكيد كرد: آمريكايی ها در منطقه مشكلات زيادی دارند كه يكی از آنها همين گروه‌های خودساخته تروريستی است كه از يك طرف می‌خواهند با نا آرام كردن منطقه بهانه حضور در آن را داشته باشند و بر روند بيداری اسلامی و جمهوری اسلامی اعمال فشار كنند و از طرفی، می‌خواهند كه تروريست ها تحت كنترل خودشان باشند و وقتی كه برخی از تهديدهای اين گروه‌ها آشكار شد، بحث ائتلاف ضد داعش را مطرح كردند و خواستند با جمهوری اسلامی همكاری كنند و در همين زمينه هم درخواست ارسال كردند.

وی خاطرنشان كرد: مقام معظم رهبری هم در زمانی كه بيمارستان بودند، موقع ترخيص به اين موضوع اشاره ای كردند و ممكن است كه بعدا در قالب نامه هم آن را به نگارش در آورده باشند.

مبارزه آمریکا با داعش صادقانه نیست/ ایران وارد این همکاری نخواهد شد

مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران افزود: مقام معظم رهبری همچنين ضمن اشاره به درخواست سفير آمريكا در عراق از مسئولان جمهوری اسلامي برای مذاكره به منظور مقابله با داعش، نكته ای را برجسته كردند و آن اين كه اساسا پشت فتنه ای كه در عراق شكل گرفته، خود آمريكايی‌ها هستند و آنها از جمله كسانی هستند كه نقش اصلی را در شكل‌دهی به اين گروه‌های تروريستی داشته اند و در سوريه و عراق بحران آفريده‌اند؛ در نتيجه مبارزه با داعش از روي صداقت نيست.

جوانی گفت: ايران نيز وارد چنين همكاری نخواهد شد؛ گرچه كشور ما مواضعش درباره گروه‌هاي تروريستي مشخص است، زيرا اين گروهها ساخته و پرداخته كشورهاي بيگانه و مرتجعين در منطقه، با هدف نا امن كردن منطقه هستند و در نتيجه، ما به همكاري با ملت، ارتش و دولت سوريه و عراق ادامه مي دهيم و بيشترين ضربه ها هم با كمكي كه ما كرده ايم، به تروريست ها وارد آمده است.

سردار جوانی تاكيد كرد: آمريكايی ها تا به امروز مسير اشتباهی رفته اند و اگر اصرار بر ادامه آن داشته باشند، روز به روز به مشكلاتشان اضافه می شود؛ كساني كه چهار سال قبل بحران سوريه را به وجود آوردند، تصور می كردند كه سه چهار ماهه بشار اسد را سرنگون كرده و سوريه را مانند برخی كشورهای سرسپرده در اختيار خودشان خواهند گرفت، اما ديديم با اين همه هزينه و تلفاتی كه به ملت سوريه تحميل كردند، آنها مقاومت كردند و اين موضوع ثابت شد كه در سوريه حكومت مشروع و مردمي برقرار است و در انتخابات هم اين موضوع بيشتر مشخص شد.

مشاور نماينده ولي فقيه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، با تاکید براینکه آمريكايي ها بايد بپذيرند كه كدخداي جهان نيستند و بايد حقوق ملت ها مخصوصا در غرب آسيا را به رسميت بشناسند، يادآور شد: همين امروز آنها ادعاي مبارزه با داعش را دارند، اما هربار تروريست ها در محاصره قرار گرفته اند، آمريكايي ها محموله سلاح و غذا براي آنها فرو فرستاده اند؛ براي همين به نظر نمي آيد به اين زودي در مواضع آمريكايي ها چرخش و تغييري مشاهده شود. آنان نيز احتمالا مانند ساير ابرقدرت ها تا جايي پيش خواهند رفت كه به فروپاشي برسند.

برای حل مشكلات اقتصادی معامله نمی‌كنيم

وي گفت: آنچه مقام های رسمی ايران تاكيد كرده اند، مذاكرات با آمريكا فقط در موضوع هسته اي است و لا غير؛ اگرچه آمريكايي ها تلاش مي كنند ساير مسايل مانند برنامه موشكي يا همكاري براي مبارزه با داعش را مطرح كنند؛ اما جمهوری اسلامی ايران نپذيرفته است. آنها چون مشكلات فراوانی در منطقه دارند وعده مي‌دهند كه اگر ايران در منطقه برای برخی پرونده ها همكاری كند، آنها نيز در پرونده هسته ای بيشتر همكاری می كنند كه اين يك دروغ بيش نيست.

سردار جوانی بيان كرد: سياست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر اساس «ياری مظلومان و دشمنی با ظالمان» استوار است و برای حل مشكلات اقتصادی خود معامله نمی‌كنيم.