رستمیان در مخالفت را لایحه بودجه 94؛

بودجه کشور در راستای افزایش سود تولید تدوین شود

سیاسی

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از افزایش سود واردات نسبت به سود تولید انتقاد کرد و گفت: سیاست بودجه کشور باید به گونه‌ای باشد که سود تولید افزایش یابد.

به گزارش خبرنگار مهر در جلسه علنی روز مجلس شورای اسلامی بررسی کلیات لایحه بودجه در دستور کار مجلس قرار گرفت.

عبدالرحمن رستمیان نماینده مردم دامغان در مخالفت با کلیات لایحه بودجه گفت: متاسفانه برنامه جامعی برای توسعه کشور و وزارتخانه ها وجود ندارد. متاسفانه مسافرت‌هایی را که وزرا را به آن دعوت می کنند برای جذب بودجه برای مناطق است.

وی تاکید کرد: باید شهریورماه هر سال دولت گزارش عملکرد خود را به مجلس ارائه بدهد تا ما تقسیم عادلانه بودجه را ببینیم.

وی ادامه داد: در بخش درآمدها کمیسیون بهداشت و نمایندگان پیشنهادات خوبی برای افزایش درآمدهای دولت داشتند که مورد توجه قرار نگرفت. امروز قلیان سراها در کشور افزایش یافته اند اما با افزایش مالیات و عوارض از آنها موافقت نشد.

وی ادامه داد: وزارت صنایع و اقتصاد با افزایش مالیات سیگار و توتون هم مخالفت کرد، امسال فقط 200 میلیارد تومان از این محل درآمد داریم، درحالی که با پیشنهاد ما دولت می توانست از این محل 5 هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشد.

وی ادامه داد: وقتی بر کالاهای زیاندار مالیات می‌بندیم هر 10 درصد افزایش عوارض 8 درصد کاهش مصرف به همراه دارد.

وی با انتقاد از عدم تصویب پیشنهادات نمایندگان برای کاهش واردات گفت: متاسفانه برخی وزارتخانه ها شرکت زده‌اند و کالاهای مصرفی وارد می کنند. باید عوارض واردات عروسک ها و لوازم التحریر در راستای حمایت از تولید داخل افزایش یابد.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت گفت: مناطق آزاد را برای صادرات کالاهای تولیدی ایجاد کردیم اما متاسفانه امروز به مرکزی برای واردات تبدیل شده است.

رستمیان با بیان اینکه 80 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور وجود دارد خواستار تصویب سازوکار مناسب برای جلوگیری از فرار مالیاتی شد.

وی گفت: سیاست های بودجه باید در راستای افزایش سود تولید و کاهش سود واردات باشد.

وی ادامه داد: درآمدهای حاصل از فروش سربازی غایبان باید به سربازان مشمول اختصاص یابد. متاسفانه امروز وسایل رفاهی سربازان ما مربوط به یک قرن قبل است.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت با انتقاد از افزایش بی رویه ساخت دانشگاه ها در کشور گفت: این همه دانشگاه و پردیس در کشور وجود دارد متاسفانه باز هم در حال دانشگاه سازی و پردیس سازی هستیم، این کار اشتباه است.

رستمیان افزود: هنوز در حال شهرستان سازی هستیم، نباید جمعیت 55 هزار نفری تبدیل به شهرستان شود این کار رانت است، پس از ایجاد شهرستان بلافاصله ساختمان های اداری تشکیل می شود که این کار در راستای کوچک سازی دولت نیست.

وی در ادامه از افزایش ناعادلانه حقوق و دستمزد کارمندان و کارگران در سطوح مختلف انتقاد کرد و گفت: بودجه های تحقیقاتی نیز در کشور ما به خوبی دیده نشده است. یک مرکز تحقیقاتی به اندازه یک دانشگاه بودجه دارد و مرکز دیگر از بودجه مناسب برخوردار نیست این امر موجب فرار مغزها می شود.