در واکنش به مواضع تند اروپا؛

نخست وزیر یونان: نه حق السکوت می‌دهیم نه می‌گیریم

دولت یونان مذاکرات دشوار با وام‌دهندگان بین‌المللی را برای رسیدن به توافقی جهت جایگزین کردن برنامه نامناسب وام کنونی آغاز و نخست‌وزیر جدید یونان طرح خود را در نشست اروپا مطرح کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، مقاماتی از آتن مذاکرات کارشناسی با اتحادیه اروپا، صندوق بین‌المللی پول و بانک مرکزی اروپا را در بروکسل آغاز کرده‌اند و قرار است پیش از نشست فردا (دوشنبه) وزرای دارایی حوزه یورو به نتیجه برسند. سهام بازارهای آسیایی و اروپایی روز جمعه پس از دیدار الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر جدید یونان با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به عنوان رهبر بزرگترین اقتصاد اروپا و سایر همتایان در بروکسل افزایش نشان داد.

سیپراس پس از پیروزی در انتخابات ژانویه متعهد شد تا وام کنونی اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول به ارزش 240 میلیون یورو را با تدابیر ریاضتی سنگین جایگزین کند و وام‌دهندگان بین‌المللی موسوم به تروئیکا را کنار بگذارد. اما از آنجا که برنامه نجات یونان در پایان ماه جاری منقضی می‌شود، ممکن است یونان با قصور در پرداخت و نهایتا خروج از حوزه یورو با حضور 19 کشور روبرو شود.

یکی از مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا اظهار داشت که برنامه وام جدید یک گزینه است و این در حالی است که اعضای حوزه یورو تاکنون یونان را تحت فشار گذاشته‌اند که بسته نجات کنونی را بپذیرد.

وی گفت: تمدید آن چندان نیز حیاتی نیست. یک عضو می‌تواند بر روی برنامه جدیدی توافق کند و این مساله را رد نمی‌کند.

از سوی دیگر نخست‌وزیر یونان در مواجهه با مواضع تند آلمان و کشورهای دیگری نظیر ایرلند و پرتغال که می‌گویند دلیلی ندارد که یونان به راحتی از زیر بار مسوولیت شانه خالی کند، لحن تندی در اولین نشست اروپایی داشت.

وی گفت: یونان نه حق‌السکوت می‌دهد و نه می‌گیرد.

با این حال وی در بخش دیگری از سخنانش موضع نرم‌تری اتخاذ کرد و گفت که ممکن است دولتش شش ماه زمان نیاز داشته باشد تا بر روی برنامه دیگری که مورد پذیرش وام‌دهندگان باشد، کار کند.

انتهای پیام

کد N727310