مخالف کلیات لایحه بودجه 94،

نماینده قائمشهر: ما در مجلس برنامه کشور را دستکاری می‌کنیم نه لایحه بودجه را

بودجه 94

نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: بودجه طوری تقدیم مجلس شده که ما مجبوریم در جریان تدوین و رسیدگی به آن برنامه‌های بالادستی را دستکاری کنیم و نه لایحه بودجه را و این نقص جدی بودجه است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کمال علیپور که به عنوان مخالف کلیات لایحه بودجه سال 94 کل کشور در جلسه علنی امروز مجلس سخن می‌گفت، با اشاره به تفریغ بودجه 92 کل کشور، گفت: در گزارش تفریغ بودجه شاهد بودیم که دولت 68 درصد بودجه را یا اجرا نکرده یا اهداف آن را محقق نکرده است و من اطمینان دارم در سال 93 نیز همین اتفاق افتاده است و اگر قرار است دولت به بودجه بی‌توجه باشد بودجه‌ریزی چه فایده‌ای دارد؟

نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: ما در ایام تفریغ بودجه نمی‌توانیم برنامه‌های بالادستی را دستکاری کنیم اما امسال مجبوریم این کار را انجام دهیم و این نقص بودجه‌ای است و هزینه‌ها و درآمدهای دیده شده در بودجه منطقی به نظر نمی‌آید و نمی‌شود آن را محقق کرد.

وی با انتقاد از نادیده گرفتن درآمد ناشی از فروش گاز طبیعی در بودجه، گفت: درآمد دولت از محل فروش گاز طبیعی در بودجه 94 حذف شده و در ‌تبصره‌های بودجه‌ای و آنجا که سخن از تکلیف شرکت نفت برای واریز فروش گاز به خزانه کشور است حکمی وجود ندارد و ما نمی‌دانیم چقدر فروش گاز در داخل کشور داریم و این پنهان‌کاری‌ها برای چیست و چرا گاز طبیعی در پیش بینی درآمدهای بودجه جایگاهی ندارد؟

نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: جایگاه فروش نفت خام در بودجه شفاف نیست و اتفاقی که از زمان طاغوت تا امروز در حال وقوع بوده است یعنی اختصاص 14 درصد از فروش نفت به شرکت ملی نفت امسال نیز در حال وقوع است بدون آنکه مالیاتی پرداخت کنند و به هیچ وجه این کار ضرورت ندارد و این حاتم‌بخشی‌های دولت به وزارت نفت و بدنه دولت چه معنایی دارد و ما چگونه انتظار داریم فشار بر مردم کاسته شود.

علیپور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به پیش‌بینی درآمد 86 هزار میلیارد تومان از مالیات‌ها، گفت: دریافت 86 هزار میلیارد تومان مالیات از مردم و فشار به بخش خصوصی در بودجه چه معنایی دارد و چرا این حجم برای فشار به مردم پیش‌بینی شده است؟ ضمن آنکه من در اینجا از کمیسیون تلفیق نیز گلایه دارم که در افزایش بودجه نهادهای خصوصی دقت نکرده است و افزایش بودجه‌های چند میلیاردی را برای نهادهای خصوصی در نظر گرفته در حالی که امروز بازنشستگان شرکت فولاد ماه‌ها حقوق خود را با تاخیر دریافت می‌کنند و به آنها هیچ توجهی نمی‌شود در حالی که می‌شود با 10 هزار میلیارد تومان تمام مشکل این بازنشستگان را حل کرد.

نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی در مخالفت کلیات لایحه بودجه، گفت: امسال 70 میلیارد تومان بدون حساب در اختیار رییس‌جمهور قرار گرفته که به هر کسی که خواست کمک کند ولی از کارگران غافل شده‌ایم و افزایش حقوق کارمندان نسبت به سال گذشته نیز کاهش یافته و این سوال مطرح است که آیا برای کارمندان چه کار ویژه‌ای نسبت به سال قبل انجام شده و چه میزان تورم کاهش یافته که شش درصد از درآمد آنها کم می‌شود.

وی در پایان گفت: امسال سال اقتصاد مقاومتی است و سال توجه به تولید است اما با این بودجه توجه به تولید نمی‌شود و من از نمایندگان می‌خواهم به کلیات بودجه رای ندهند تا کلیات آن به دولت برگردد و دولت مجبور به اصلاح آن شود و کمیسیون تلفیق نیز دقت کند که یک بودجه شفاف به مجلس بیاید.

انتهای پیام

کد N727223