انتقاد رئیس سابق ارتش انگلیس از انتقال خودروهای زرهی از کار افتاده به اوکراین

رئیس سابق ارتش انگلیس انتقال خودروهای زرهی از کارافتاده انگلیس به اوکراین را مورد انتقاد قرار داد و این اقدام را یک رفتار غیراصولی و غیراخلاقی دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی تلگراف، ژنرال "ریچارد دانات"، رئیس سابق ارتش انگلیس در سال‌های 2006 تا 2009، خاطر نشان کرد خودروهای زرهی "ساکسون" که قرار است ارتش اوکراین از آنها برای مقابله با جدایی‌طلبان حامی روس در شرق اوکراین استفاده کند، کاملا از کار افتاده هستند.

منابع اوکراینی اعلام کردند، 20 خودروی زرهی ساکسون به ارتش اوکراین تحویل داده شده و 55 دستگاه دیگر قرار است به زودی به کی‌یف تحویل داده شود.

اگرچه وزارت دفاع انگلیس این تعداد را تایید نکرده اما اعلام کرده که این خودروها که تحت توافق 2013 به اوکراین تحویل داده شده، به تسلیحات کشنده مجهز نیست و همچنین ارسال این خودروها به معنای افزایش حضور انگلیس در اوکراین نیست.

اما ژنرال دانات که از نوامبر 2009 تا مه 2010 مشاور دفاعی دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس بود، گفت: این خودروها نباید به اوکراین ارسال شوند چون برای مقابله با جدایی‌طلبان کارآمدی لازم را ندارند.

وی گفت: ارتش انگلیس در 2005 و 2006 این خودروها را به خاطر اینکه از رده خارج شدند از ارتش خارج کرد و حال فروش یا هدیه دادن آنها به اوکراین باورنکردنی است. ارسال این خودروهای زرهی به اوکراین یک اقدام غیراصولی و غیراخلاقی است چون این خودروها به قدری از کار افتاده هستند که نمی‌توان از آنها در خط مقدم استفاده کرد. نگرانی من از عدم کارآمدی این خودروهایی است که بین 2005 تا 2006 دستور دادم از رده خارج شوند. این خودروها را از عراق خارج کردیم و هرگز در جنوب افغانستان به کار نگرفتیم.

مقام‌های اوکراینی کاملا مشخص کرده‌اند که تمایل دارند از این خودروها برای مقابله با جدایی‌طلبان استفاده کنند. در همین حال، سخنگوی وزارت دفاع انگلیس نیز گفت: همانطور که وزیر امور خارجه اعلام کرد، خط مشی، از آغاز بحران اوکراین تامین کمک‌های غیرکشنده برای نیروهای مسلح اوکراین بوده است. در این روند هیچ تغییری صورت نگرفته و ما به تامین کمک‌های کشنده نپرداخته‌ایم. این خودروها غیرمسلح هستند و تنها برای حمل و نقل و جابه‌جایی امن پرسنل مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها خودروهای ضربتی نیستند.

انتهای پیام

کد N726975