لاریجانی در نطق پیش از دستور:

وزارت کشور و امور خارجه برای حل بحران ریزگردها ورود کنند

مجلس

حضور ملت در راهپیمایی 22 بهمن به مذاکره کنندگان ایرانی این معنا را رساند که در چارچوب رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیگیر توافقی عادلانه باشند

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: زیاده‌خواهی قدرت‌های غربی از چشم مردم پنهان نیست اما حضور ملت در راهپیمایی ۲۲ بهمن به مذاکره‌کنندگان ایرانی این معنا را رساند که در چارچوب رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیگیر توافقی عادلانه باشند.

به گزارش ایلنا٬ علی لاریجانی در جلسه علنی امروز در نطق پیش از دستور خود با بیان اینکه امسال ۲۲ بهمن در شرایطی برگزار شد که ایران اسلامی در مصافی سنگین با قدرت‌های جهانی در تلاش است که از حقوق خود دفاع کند، گفت: این راهپیمایی عظیم تلاش دشمنان برای نشان دادن همراهی توده‌های ملت در امر مذاکرات را با حضور وسیع و عزت آفرین خنثی و احقاق حقوق ملی در مذاکرات را مؤید به پشتوانه ملت کرد.

وی افزود: ملت بزرگوار ایران با حضور خود در خیابان‌ها یک بار دیگر قدرت پنهان نظام را به رخ جهانیان کشید تا همگان بدانند جمهوری اسلامی ایران برخاسته از انقلاب مردم و از جنس مردم است و مسئولان آن نیز همگی از متن مردم انتخاب شده‌اند و بار سنگین مسئولیت را بر دوش گرفته‌اند.

لاریجانی ادامه داد: این حرکت چشمگیر پشتوانه مهمی برای حرکت انقلاب اسلامی در جهت پیمودن اهداف مقدس امام راحل (ره) و شهدای عظیم الشأن انقلاب است که باید از آن به عنوان پشتوانه مهم نظام بهره جست.

رییس مجلس با اشاره به اینکه طوفان عظیم حرکت مردم در این راهپیمایی حاوی این پیام بود که ملت توافقی آبرومندانه و عزتمندانه را می‌طلبند، بیان داشت: زیاده‌خواهی قدرت‌های غربی از چشم مردم پنهان نیست اما حضور ملت به مذاکره کنندگان ایرانی این معنا را رساند که در چارچوب رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیگیر توافقی عادلانه باشند.

رئیس قوه مقننه خاطرنشان کرد: حضور گسترده ملت در ۲۲ بهمن پشتوانه مهمی برای دست اندرکاران اداره کشور است تا به مسأله اصلی کشور یعنی رونق اقتصاد توجه کنند و حل مشکلات معیشتی مردم دغدغه اصلی آن‌ها باشد، از این سرمایه بزرگ با خدمتگزاری صادقانه می‌توانند بهره جویند.

وی در ادامه با اشاره به مشکل ریزگرد‌ها در استان‌های جنوبی و غربی کشور که مردم شریف این استان‌ها را آزار داده است، عنوان کرد: مخصوصا مردم عزیز استان خوزستان که بیش از سایر مناطق از آن رنج برده‌اند، موضوع مهمی است که باید همه مسئولان به آن توجه جدی کنند گرچه ریشه این مشکل به بیابان‌های کشورهای همسایه مربوط می‌شود اما هم رفع برخی نواقص داخل کشور و هم دیپلماسی فعال در ایجاد اراده جمعی با سایر کشورهای همسایه تلاش وسیعی را در سطح دولت می‌طلبد.

لاریجانی ادامه داد: از آنجا که وزارت کشور مسئولیت یافته با همکاری سایر بخش‌های دولت در این امر ستادی ایجاد کند و پیگیر موضوع باشد، لذا از این وزارتخانه می‌خواهیم تلاش مؤثری در حل این معضل کند و گزارش آن را به مجلس ارائه کند.

وی در ادامه نطق پیش از دستور خود به کشته شدن چند جوان مسلمان در آمریکا اشاره کرد و گفت: کشته شدن چند جوان مسلمان در آمریکا بار دیگر خشم مسلمانان در سراسر جهان را برانگیخت، آنچه مایه تاسف است رفتار دوگانه مقامات و رسانه‌های غربی نسبت به کشتار مسلمانان و غیر مسلمین است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آن‌ها که در زمان قتل چند غیر مسلمان که از نظر ما هم محکوم است فریادشان به آسمان بلند می‌شود اما در برابر قتل مسلمانان سکوت می‌کنند و یا ضعیف واکنش نشان می‌دهند. اینگونه رفتارهای دوگانه است که بحران‌های امنیتی در جهان را دامن می‌زند و عصبانیت‌ها را بر می‌انگیزد.

لاریجانی در انتها به بررسی لایحه بودجه در صحن علنی اشاره کرد و توضیح داد: ‌ امروز بررسی لایحه بودجه در صحن علنی آغاز می‌‌شود از تلاش همکاران کمیسیون تلفیق تشکر می‌کنم و امیدوارم در زمان بررسی در صحن علنی نمایندگان محترم به توصیه رهبر معظم توجه کنند تا سیاست‌های اقتصاد مقاومتی محور کار قرار گیرد که سلاح کشور که از بعد داخلی چه مصاف خارجی در تحقق این سیاست‌ها است.

کد N726649