راه‌چمنی: مجلس به کلیت بودجه‌ تنظیم شده آسیبی نزند

بودجه 94

یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در تنظیم بودجه تعامل دولت و مجلس کاملا ضروری است اظهار کرد: مجلس باید در تنظیم بودجه به برنامه‌ها و سیاست‌های دولت توجه داشته باشد.

محمدرضا راه چمنی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اینکه طبق قانون اساسی دولت باید بودجه را تهیه و تنظیم کرده و به مجلس تقدیم کند و مجلس هم آن را پس از بررسی تصویب کند اظهار کرد: دولت در بودجه سیاست‌ها و برنامه‌هایی را که لازم می‌بیند پیش بینی می‌کند و مجلس هم نباید کل این پیش بینی را به هم بریزد.

این فعال سیاسی افزود: درواقع مجلس نباید تغییرات اساسی در بودجه ایجاد کند و شکل اولیه بودجه را تغییر دهد البته انجام اصلاحات جزیی به گونه ای که کلیت بودجه را آسیب نزند از اختیارات مجلس است. در راه تنظیم بودجه دولت و مجلس باید همکاری و تعامل سازنده‌ای داشته باشند. نمایندگان مجلس نیز نباید زیاد سخت گیری کنند تا برنامه‌های دولت در جهت حل مشکلات مردم ، رشد و شکوفایی تولید و اقتصاد با مشکلی مواجه نشود.

دبیرکل حزب وحدت و همکاری ملی همچنین با اشاره به این‌که در بررسی بودجه مجلس باید از خود انعطاف نشان دهد خاطرنشان کرد:‌در این مسیر مجلس نظرات دولت را مورد توجه قرار دهد البته من معتقد نیستم که مجلس نباید در بودجه دست ببرد بلکه معتقدم مجلس می‌تواند برخی اشکالات احتمالی بودجه که از دید دولت پنهان مانده است را اصلاح کند.

راه چمنی در ادامه با اشاره به کاهش قیمت نفت و تاثیر آن بر بودجه دولت اظهار کرد: مالیات یا فروش خدمات،‌ اموال یا املاک آزاد از راه‌های تامین بودجه دولت است. اکنون کاهش قیمت نفت بر بودجه دولت تاثیر گذاشته است. پس نمایندگان مجلس باید این نکته را درنظر بگیرند و بودجه را به گونه ای تنظیم کنند که به برخی از پروژه‌هایی که در اولویت نیستند فعلا بودجه‌ای تعلق نگیرد و همچنین هزینه‌های جاری کشور کاهش یابد. از سویی دولت و مجلس باید به فکر درآمدزایی از منابع جدیدی باشند یا اینکه ابزارهای قانونی درنظر گرفته شود تا مالیات‌هایی که تاکنون وصول نشده، کاهش قیمت نفت را جبران کند.

وی در پایان افزود: هم دولت و هم مجلس باید توجه داشته باشند که بودجه به گونه‌ای تنظیم شوند که قیمت کالاها افزایش نیافته و به مردم فشار نیاید.

انتهای پیام

کد N726638