تعهد پوروشنکو و رهبر جدایی‌طلبان شرق اوکراین به اجرای آتش‌بس

سیاسی

به دنبال درگیری‌های شدید در شرق اوکراین پیش از آغاز آتش‌بس، رهبران اوکراین و جدایی‌طلبان حامی روسیه متعهد به احترام به این آتش‌بس شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، براساس توافق صلح امضا شده میان کی‌یف و شورشیان در مینسک، آتش‌بس از ساعات اولیه امروز (یکشنبه) در شرق اوکراین آغاز شد.

این توافقنامه پس از 16 ساعت مذاکره میان رهبران اوکراین، روسیه، آلمان و فرانسه حاصل شد.

کاخ ریاست‌جمهوری فرانسه در بیانیه‌ای گفت: پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین در تماس تلفنی با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه اطمینان داد که به این آتش‌بس احترام می‌گذارد و با خرسندی به استقبال آن رفته است.

دفتر پوروشنکو نیز پس از این تماس تلفنی در بیانیه‌ای گفت: این سه رهبر توافق کردند که تمامی طرفین از جمله روسیه باید به تعهدات خود عمل کرده و به این آتش‌بس احترام بگذارند.

از سوی دیگر الکساندر زاخارچنکو، رهبر شورشیان دستوری را صادر کرده و به نیروهایش فرمان داد تا از ساعات اولیه امروز بر این آتش‌بس کلی و فوری نظارت و کنترل داشته باشند.

این در حالی است که وی به نیروهایش این اجازه را داد تا با تمام نیرو و تسلیحات به هرگونه حمله‌ای که مشاهده کردند، واکنش نشان دهند.

یکی از مقامات ارشد جمهوری خودخوانده لوهانسک نیز تاکید کرد، نیروهایشان از این آتش‌بس پیروی می‌کنند و تسلیحات سنگین را از این منطقه خارج می‌کنند.

انتهای پیام

کد N726627