نگرانی شدید اوباما در مورد خشونت‌های اوکراین در گفت‌وگوی تلفنی با پوروشنکو

باراک اوباما در گفت‌وگو تلفنی با رئیس‌جمهوری اوکراین، نگرانی عمیق خود را از خشونت‌ها در مناطق شرقی با آغاز آتش‌بس جدید اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در گفت‌وگو با پترو پوروشنکو، همتای اوکراینی خود نسبت به تشدید موج جدید خشونت ها در مناطق شرقی خصوصا در دبالتسوه ابراز نگرانی کرد.

در همین حال جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه بر لزوم اجرای کامل آتش بس که از اولین دقایق بامداد امروز رسما آغاز شد تاکید کرد.

وی گفت: آمریکا بر اهمیت اجرای کامل آتش‌بس و توافقنامه صلح تاکید دارد. واشنگتن همچنین نگران تشدید درگیری‌ها در اطراف دبالتسوه و تلاش روسیه وجدایی طلبان اوکراینی برای تسلط بر این شهر است.

وزارت خارجه آمریکا همچنین تصاویری را منتشر کرد که نشان می‌هد تسلیحات سنگین روسیه همچنان در نواحی شرقی اوکراین مستقر است.

جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: دولت ایالات متحده آمریکا این تصاویر را بخشی از مدارک معتبر در نظر می‌گیرید که نشان می‌دهد ارتش روسیه تسلیحات سنگین و توپخانه و پرتابه‌های راکت در اطراف دبالتسوه مستقر کرده است و مواضع اوکراین را هدف می گیرد. ما اطمینان داریم که اینها تسلیحات ارتش روسیه است نه جدایی طلبان.

همچنین کاخ سفید در ادامه بیانیه خود آورده است: اوباما و پوروشنکو تاکید کردند که تمام امضاکنندگان آتش‌بس و توافقنامه پروتکل که در مینسک حاصل شد، باید بر اجرای کامل آن متعهد باشند.

رهبران دو کشور همچنین بر لزوم برقراری آتش بس دائمی و احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی اوکراین تاکید کردند.

باراک اوباما همچنین در گفت‌وگوی تلفنی جداگانه با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به بحث و رایزنی پرداخت. دو طرف در خصوص تشدید درگیری‌ها در اطراف دبالتسوه ابراز نگرانی کردند و اوباما از تلاش‌های "خستگی ناپذیر" مرکل برای خاتمه درگیری‌ها در مناطق شرقی اوکراین قدردانی کدر.

طبق توافق آتش بس جدید مینسک که پنج شنبه گذشته به امضای رهبران روسیه، اوکراین، آلمان و فرانسه رسید، طرفین درگیر دو روز از زمان شروع آتش بس فرصت دارند تا تسلیحات سنگین را از مناطق درگیر خارج کنند.

انتهای پیام

کد N726592

خواندنی از سراسر وب