تاخیر در پایان ساخت نخستین نیروگاه هسته‌ای آفریقای جنوبی

بنا به گفته مقامات هسته‌ای آفریقای جنوبی روند ساخت نخستین راکتور هسته‌ای این کشور که پیش‌تر قرار بود تا سال 2022 پایان یابد به دلایل سیاسی تا سال 2025 به تعویق خواهد افتاد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و به نقل از روزنامه کیپ تایمز آفریقای جنوبی، ناکس سبنزی، مدیر سازمان صنعت هسته‌ای آفریقای جنوبی که روز گذشته در دومین کنفرانس صنعت هسته‌ای آفریقا حضور داشت در این باره گفت:‌ قرار بود ساخت نخستین راکتور هسته‌ای تاسال 2022 خاتمه یابد اما به دلیل برخی مسائل و مشکلات که بخشی از آن نیز دلایل سیاسی است روند ساخت آن تا 2025 به تعویق خواهد افتاد و شاید دولت آفریقا آمادگی لازم را نداشته باشد. هم اکنون شرکت‌های هسته‌ای زیادی منتظر دریافت مجوز از دولت برای آغاز سرمایه گذاری هسته‌ای در آفریقای جنوبی هستند.

دولت آفریقای جنوبی تاکنون به شرکت‌های هسته‌ای مختلفی مثل وستینگ‌هاوس آمریکا، آروا، روس اتم و شرکت هسته‌ای کپکو ژاپن تفاهم‌نامه هسته‌ای امضا کرده است.

مدیر سازمان صنعت هسته‌ای آفریقا جنوبی هم‌چنین اظهار کرد: هم‌اکنون به دلیل تمایل غول‌های هسته‌ای برای سرمایه‌گذاری در آفریقای جنوبی، ما این فرصت را داریم تا ضمن ارتقای دانش هسته‌ای خود از به روزترین فن‌آوری‌های هسته‌ای برای ساخت راکتورهای هسته‌ای در آینده استفاده کنیم.

انتهای پیام

کد N725926