رئیس جمهور جدید سریلانکا در نخستین سفر خارجی‌اش به هند می‌رود

رئیس جمهور جدید سریلانکا قصد دارد به عنوان نخستین سفر خارجی‌اش پس از انتخاب در این سمت به هندوستان برود تا روابطی را که با هند به خاطر تاثیر چین بر سریلانکا مخدوش شده، بهبود بخشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ماتیر پیالا سیریسنا، که ماه گذشته میلادی سوگند ریاست جمهوری سریلانکا را ادا کرد و به یک دهه حکومت ماهیندا راجا پاکسه که با پکن متحد بود پایان داد.

چین مبالغ بسیار بالایی پروژه‌های زیر ساختی سریلانکا هزینه کرده و بزرگترین حامی مالی کلمبو به شمار می رفت که همین امر باعث مخدوش شدن روابط سریلانکا با هندوستان شده است.

هندوستان مدت‌هاست که سریلانکا را یک شریک استراتژیک می‌داند و در سال 1987 برای اجرای توافق صلح با میانجی‌گری دهلی میان کلمبو و شورشیان ببرهای تامیل به این کشور جزیره‌ای نیرو اعزام کرد.

مقام‌های سریلانکا می‌گویند، سیریسنا در این سفر به هندوستان قصد دارد تا در دیدار با نارندرا مودی، نخست وزیر هند که روز دوشنبه صورت می‌گیرد، با دولت دهلی نو متحد شود.

همچنین انتظار می‌رود که رئیس جمهور جدید سریلانکا به دنبال تضمین سرمایه‌گذاری هند در سریلانکا باشد.

چین در چهار ماهه نخست سال 2014 مبلغ 9 / 141 میلیون دلار به سریلانکا وام داد در حالیکه به هندوستان تنها 7 / 53 میلیون دلار پرداخت کرد. پکن اعلام کرد که به دنبال تداوم همکاری و روابط با سریلانکاست.

انتهای پیام

کد N725822

خواندنی از سراسر وب