نخست وزیر ترکیه: شنود شدم!

ایسنا نوشت:

نخست وزیر ترکیه با اعلام اینکه مکالماتش تحت کنترل بود، شنود تلفنش را به نیروهایی مرتبط کرد که علیه راه حل صلح آمیز برای مساله کردها هستند.

به نوشته روزنامه حریت، احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه در جریان سخنرانی برای اعضای حزب حاکم عدالت و توسعه گفت: اعتراضات گزی در ماه مه 2013 آغاز شد و درست زمانی بود که عناصر مسلح (شبه نظامیان حزب کارگران کردستان ترکیه) قرار بود خاک ترکیه را ترک کنند. پس از آن اقدامات تحریک آمیز باند موازی آغاز شد. آنها از رئیس جمهور و نخست وزیر وقت شنود کردند و حالا من را نیز به عنوان نخست وزیر تحت شنود قرار دادند.

وی با تمجید از اقدامات حزب حاکم گفت: حزب عدالت و توسعه اجازه نداد که کشور به دهه 1990 و زمانی که درگیری میان ارتش ترکیه و عناصر مسلح (پ ک ک) تشدید شد بازگردد.

"باند موازی توطئه‌ای را علیه وزارت خارجه به راه انداخته است." نخست وزیر ترکیه با بیان این مطلب گفت که دولتش بر روی راه حلی برای رسیدگی به مشکلات سیاسی داخلی پس از خلع سلاح عناصر پ ک ک کار می‌کند.

داوود اوغلو همچنین در جمع اعضای حزب مردم دموکراتیک گفت که تمام نیروهای مسلح باید ترکیه را ترک کنند. حزب مردم دموکراتیک از حامیان کردهاست و در روند مذاکرات صلح کردها نقش فعالی داشته است.

در مجموع 13 مظنون به شنود از دفتر رجب طیب اردوغان در زمان نخست وزیری متهم شده‌اند.

دولت ترکیه اقدام شدیدی را علیه گولونیست‌ها در پی تحقیقات فساد که دسامبر 2013 آغاز شد به راه انداخت.

گولونیست‌ها به حامیان فتح‌الله گولن، روحانی ترک تبار مستقر در آمریکا گفته می‌شود که دولت و اردوغان آنها را به سازماندهی کودتایی در اواخر سال 2013 متهم می‌کنند.

26149

کد N725523