وقوع آتش سوزی مشکوک در موسسه اسلامی در تگزاس

ایالات متحده آمریکا

وقوع آتش سوزی مهیب در ساختمان یک مرکز اسلامی در جنوب غرب هیوستون در ایالت تگزاس، خرابی‌هایی در اکثر قسمت‌های این ساختمان ایجاد کرد.

به گزارش وب سایت شبکه خبری پرس تی وی ، به گفته مقامات، در این آتش سوزی که حدود ساعت 5 صبح روز جمعه به وقت محلی آغاز شد از ماده‌ای مشتعل کننده استفاده شده بود. با این وجود علت آتش سوزی هنوز مشخص نشده است.

موسسه اسلامی قبا در زمان آتش سوزی تعطیل بود و هیچ کس در این حادثه آسیب ندید.

با توجه به گفته‌های مقامات آتش نشانی مبنی بر اینکه استفاده از ماده مشتعل کننده بیانگر تعمدی بودن آتش سوزی است، شورای روابط اسلامی امریکا خواهان انجام تحقیق در این رابطه شد تا مشخص شود آیا این آتش سوزی در نتیجه جرائم مبتنی بر نفرت بوده است یا خیر.

احسان زاهد یکی از روحانیون این شورا گفت: «آتش نشان‌ها اعلام کردند سگ آنها وارد ساختمان شده و موادی را داخل ساختمان یافته است. یکی از آتش نشان‌ها افزود با توجه به شواهد موجود باید بگویم این آتش سوزی ناشی از مواد مشتعل کننده بوده و حاکی از آن است که آتش سوزی تعمدی بوده است. تنها چیزی که در این لحظه می‌توانیم اعلام کنیم همین است. نمی‌خواهم به گمانه زنی بپردازم.»

در این آتش سوزی یکی از ساختمان‌های این موسسه که محل نگهداری کتاب‌ها، وسایل بازسازی و اثاثیه بود، کاملا سوخت.

کن تاینر، رئیس منطقه آتش نشانی هیوستون گفت: «ساختمان پشتی به طور کامل تخریب شد. کل ساختمان در آتش از بین رفت.»

زاهد با بیان اینکه شب قبل از آتش سوزی فردی با عبور از این محل شعارهای تمسخر آمیز سر داده است، افزود آتش نشان‌ها یک میز شکسته نیز پیدا کردند.

یکی از مراجعه کنندگان به این مرکز نیز گفت اولین چیزی که به ذهن خطور می‌کند «جرم مبتنی بر نفرت» است.

این حادثه در حالی روی داد که سه دانشجوی مسلمان روز سه شنبه در چپل هیل واقع در کارولینای شمالی به ضرب گلوله کشته شدند.

محمد ابو صالحه، پدر دو دانشجوی دختر که در این حادثه به قتل رسیدند روز پنج شنبه در مراسم تشییع جنازه فرزندانش گفت آنها قربانی جرم مبتنی بر نفرت بودند. وی خواهان بررسی این حادثه به عنوان یک جرم مبتنی بر نفرت شد.

26149

کد N725522