نامه بسیج دانشجویی ۵ دانشگاه تهران به نمایندگان مجلس:

اختلال در نقشه جامع علمی کشور با تصمیمات جدید درمورد سازمان فضایی

سیاسی

بسیج دانشجویی دانشکده‌های هوافضای پنج دانشگاه تهران طی نامه‌ای به نمایندگان مجلس تاکید کردند: آیا اظهارات متناقض مسئولین نشان‌دهنده عدم توازن تصمیم‌گیری صحیح درباره جایگاه سازمان فضایی ‏نیست؟.

به گزارش خبرگزاری مهر بسیج های دانشجویی دانشکده های هوافضا و مکانیک دانشگاه های صنعتی شریف، امیرکبیر، علم و صنعت ایران، خواجه نصیر و پردیس فنی تهران طی نامه ای به نمایندگان مجلس پیرامون مسائل سازمان فضایی به بیان نکاتی پرداختند.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

باسمه تعالی

نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی:

با سلام و صلوات برمحمد و آل محمد(ص) و تبریک سی و ششمین بهار آزادی ملت ایران، به استحضار می رساند  بسیج های دانشجویی دانشکده های هوافضای دانشگاه های "امیرکبیر"، "شریف"، "خواجه نصیر"، "علوم و تحقیقات"، "علم و صنعت ایران" و " پردیس فنی تهران" با تبریک دهه ی مبارک فجر که یاد آور حماسه های مردم شریف ایران در راستای پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران می باشد متن پیش رو را تقدیم نمایندگان محترم مجلس می نماید.

پرتاب ماهواره ی ملی فجر که حاصل تلاش متخصصان سازمان صنایع الکترونیک ایران و سازمان صنایع هوافضا است، بار دیگر برگ زرینی از توانایی مردمان ایران زمین را ورق زد و در فضای تاریکی که توسط  دشمنان اسلام ناب محمدی(ص) ایجاد شده بود، با رمز مبارک -یامحمد(ص) رسول الله- فضای جهان با نام پیامبر رحمت و مهربانی نورانی شد. اینجانبان این موفقیت بزرگ را خدمت مقام معظم رهبری، مردم شریف ایران اسلامی و متخصصان توانمند این عرصه تبریک عرض می نماید.

از سویی دیگر در آستانه روز ملی فناوری فضایی، شاهد نگرانی جامعه ی علمی از تصمیم اخیر دولت در محدود- کردن وظایف سازمان فضایی و تبدیل آن به زیر مجموعه وزارت ارتباطات وفن آوری اطلاعات هستیم.

 در ادامه به نکات مهمی در این خصوص می پردازیم:

۱) سازمان فضایی در سال ۸۹ با مصوبه ی شورای عالی اداری کشور از وزارت ارتباطات جداشده و با ادغام چندین پژوهشگاه و پژوهشکده از وزارت جهاد کشاورزی و وزارت علوم، زیرنظر نهاد ریاست جمهوری قرارگرفت. اما جایگاه سازمان فضایی در نهاد ریاست جمهوری به عنوان یک معاونت تثبیت نشد و پس از کش و قوس های فراوان دولت محترم در پی بازگرداندن این سازمان به وزارت ارتباطات و همچنین تجزیه این سازمان با انتقال پژوهشکده ها به محل های سابق خود می باشد.

۲) در صورت بازگشت این سازمان به وزارت ارتباطات، عملا دستاورد های این ارگان مهم به بخش کوچکی در حوزه وزارت ارتباطات محدود می شود. همچنین طرح های کلانی که در نقشه ی جامع علمی کشور به تصویب رسیده است با مشکلات متعددی روبه رو خواهد شد. چراکه قسمت هایی از این طرح ها اصولا از حیطه ی وظایف وزارت ارتباطات خارج می باشد. این در حالی است که امروزه بسياري از امكاناتي كه زندگي روزمره عموم مردم به آن­ها وابسته است (مانند ارتباط بين بانكي و كارت سوخت) و بسياري از خدمات مورد نیاز صنايع و حوزه­هاي مختلف كشور (نظامي و غيرنظامي) مانند ارتباطات رسانه‌ای، ناوبري و سنجش از دور به زیرساخت‌های ماهواره­اي نیازمند است. بیشتر این نیازها اکنون با بهره‌مندی از خدمات ماهواره‌ای کشورهای خارجی از جمله آمریکا تامین می‌شود و در صورتي كه اين پشتيباني­ها قطع شود مشكلات بسيار حادي گريبانگير كشور خواهد شد. براي مثال از هنگامي كه جبهه استكبار اراده كرد كه مجموعه رسانه­هاي تصويري همسو با انقلاب اسلامي در دنيا پخش نشوند عملا سيگنال  اين رسانه­ها محدود به حوزه خاورميانه شد. اين موضوع، خاص مخابرات ماهواره­اي نيست و نيازمندي­هاي سنجش از دور (نظامي و غير نظامي) و ناوبري كشور را نیز شامل می شود. لازم به ذکر است که در ارسال یک ماهواره زیر سیستم های مختلفی از جمله سیتم های رانشگر، سازه،   مسائل مربوط به پرتابگر و غیره دخیل هستند که توانایی فنی راه اندازی و بهبود این سیستم ها در وزارت محترم ارتباطات موجود نمی باشد.

۳) پس از موفقیت های تحسین بر انگیز، کشورهای منطقه در راستای رقابت با کشورمان در دو حوزه ی ماهواره های مخابراتی و ارسال انسان به فضا سرمایه گزاری های کلانی را انجام داده اند که در یک مورد می توان به سرمایه گزاری ۵.۵ میلیارد دلاری کشور امارات در طرح ارسال انسان به مریخ اشاره نمود و از آنجایی که این کشور ها فاقد پشتوانه ی علمی کافی در این حوزه هستند احتمال استفاده از نخبگان فضایی کشورمان بسیار بالاست. چراکه در موضوع مهاجرت خلبانان به این کشورها این پدیده درسطح کلان رخ داده است ولازم است مسئولین به اهمیت این مسئله توجه ویژه ای داشته باشند. اما با کمی فراست می توان این تهدید را هم به فرصت تبدیل کرد و کشور های منطقه را به سرمایه گذاری در این حوزه و در کشور خودمان ترغیب کنیم نه اینکه مقدماتی را فراهم کنیم که متخصصان کشورمان تبدیل به نیروهای کارآمد دیگران بشوند.

۴) اظهار نظر های متناقض مسئولین در این خصوص نیز بسیار عجیب و قابل تامل است از آن جمله میتوان به اظهارات معاون محترم اجرایی رئیس جمهور اشاره نمود که طی یک مصاحبه ای بر لزوم حفظ یکپارچگی سازمان فضایی زیر نظر ریاست محترم جمهور اشاره کرده بودند و این در حالی است که درچند روز اخیر با چرخشی آشکار نسبت به موضع قبلی، از ساختار جدید زیر نظر وزارت ارتباطات حمایت کرده اند. آیا این اظهارات متناقض نشان دهنده ی عدم توازن تصمیم گیری صحیح درباره ی جایگاه سازمان فضایی نمی باشد؟

۵) علت هایی که مسئولین برای توجیه این اقدام مطرح می کنند نیز نیاز به بررسی دارد. صحبت از اقدام غیر قانونی در تشکیل سازمان فضایی می شود که طبق اظهارات معاون حقوقی رئیس جمهور این اقدام قانونی بوده است و همچنین اظهارات قائم مقام ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور مبنی بر تشکیل سازمان فضایی مقتدر که وابسته به هیچ وزارتخانه ای نباشد و استناد ایشان به نقشه ی جامع هوافضای کشور که در این شورا به تصویب رسیده است، قانونی بودن ساختار یکپارچه ی سازمان فضایی استنباط میشود.  همچنین سخن از فساد مالی و اداری به میان آمده است که اگر به فرض صحت چنین باشد، باید توسط مراجع قضایی پیگیری شود نه این که کل سازمان مورد تجزیه و انحلال واقع گردد و پیامد های چنین اقدامی نادیده گرفته شود.

در پایان از نمایندگان محترم مجلس که امانتدار رای مردم هستند تقاضا می کنیم با یک اقدام قاطع، زمینه ی تصویب هرچه سریع تر جایگاه مقتدر معاونت ریاست جمهوری با عنوان معاونت فضایی را از لحاظ قانونی فراهم نموده و زمینه پیشرفت صنعت فضایی و یاس و نا امیدی دشمنان این مرز و بوم را فراهم آورند. لازم به ذکر است که سابقا هم جریان های دانشجویی با بیانیه های مختلف نگرانی خود را از روند پیش رو اعلام کرده اند.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته