سفیر ایران در چین: چالشی در روابط تهران و پکن وجود ندارد

ايران,جمهوري چين

سفیر ایران در چین در کفت‌وگو با گلوبال تایمز روابط میان دو کشور را مبتنی بر دوستی خواند و گفت: در حال حاضر چالشی در روابط تهران و پکن وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، علی اصغر خاجی سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین در مصاحبه‌ای با چنگ پینگ سردبیر روزنامه انگلیسی گلوبال تایمز که روز جمعه 24 بهمن ماه در صفحه گفت‌وگوهای برجسته این روزنامه منتشر شد، اهم مناسبات ایران و چین، مسائل خاور میانه و موضوع هسته‌ای ایران را مورد بحث قرار داد.

سفیر ایران در پکن در این گفت‌وگو که به مناسبت سی و ششمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران انجام شد، ضمن یادآوری همزمانی ایام جشن پیروزی انقلاب اسلامی با جشن سال نو چینی در ماه فوریه، روابط ایران و چین را دارای استحکام و روبه رشد خواند و تأکید کرد: روابط دو کشور در طول تاریخ همواره مسیر دوستی را پیموده و هم اکنون نیز مناسبات تهران – پکن بالاترین سطح مناسبات دوران خود را تجربه می‌کند.

وی در پاسخ به سئوالی در خصوص چالش‌های روابط ایران و چین، تصریح کرد: خوشبختانه همانگونه که در طول تاریخ هم روابط دو کشور دوستانه بوده در حال حاضر هم چالشی در این میان وجود ندارد. البته برخی کشورها می خواهند بر روابط ایران و چین تأثیرگذاری کنند ولی این مسئولیت مشترک دو کشور است که اجازه ندهند هیچ طرف سومی بر سلامت مناسبات بین آنها اثر بگذراد.

خاجی در پاسخ به سوال دیگر این روزنامه‌نگار ارشد چینی در خصوص احتمال دستیابی به اجماع میان طرفین در مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5، ضمن قدردانی از نقش مثبت چین در این گفت‌وگوها، یادآور شد: از همان آغاز ایران همیشه گفته است که در صدد دستیابی به جنبه صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای بوده و شعار ما هم این بوده که انرژی هسته‌ای صلح آمیز برای همه و سلاح هسته‌ای برای هیچکس. اما طرف دیگر استانداردهای دوگانه را طراحی ساخته و موضوع را سیاسی کرده است.

وی ادامه داد: یک رژیم در منطقه ما وجود دارد که سلاح هسته‌ای تولید کرده و امنیت منطقه را تهدید می کند در حالیکه همیشه از حمایتهای غرب بهره مند بوده است. در مقابل کشور من همیشه در استفاده صلح آمیز تأکید کرده ولی تحت تحریم قرار داده شده است.

سفیر ایران اظهار کرد: در طول تاریخ فعالیت آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، هیچ کشوری به اندازه ایران با نظام بازرسی آژانس همکاری نکرده است. با این وجود بازهم ما آمادگی برای همکاری بیشتر را با آژانس داریم. ما همانگونه که عضو معاهده ان‌پی‌تی بوده و همواره به تعهداتمان پایبند بوده‌ایم متقابلا توقع منطقی داریم که از حقوق و امتیازات این عضویت نیز بهره‌مند شده و تحریم‌های ناعادلانه برداشته شود.

سفیر کشورمان همچنین درباره تأثیر کاهش شدید قیمت نفت بر بودجه و برنامه‌های ایران گفت که این کاهش بر همه کشورهای تولید کننده نفت تاثیرگذار است، اگرچه کشورهای واردکننده نفت در کوتاه مدت از کاهش قیمت آن سود می برند، در دراز مدت حتی بر آنها نیز اثرات نامطلوب خود را خواهد گذاشت؛ چرا که بی‌ثباتی بازار نفت روند تولید آتی آن و بطور طبیعی تأمین انرژی واردکنندگان را با مشکل مواجه خواهد ساخت.

وی افزود: درباره ایران نیز باید یادآور شد در دوران حمله صدام حسین به ایران و تحمیل جنگ بر ما، کشورمان تنها بود و فقط کشورهای اندکی به ما کمک می‌کردند اما ما ایستادگی کرده و جنگیدیم. اگر الان نیز عده‌ای بر این باورند که می‌توانند با سقوط بهای نفت به ما فشار آورند تا از مواضع برحق مان عقب نشینی نماییم، باید بگویم که دوباره دارند آن اشتباه تاریخی را تکرار می‌کنند.

خاجی همچنین در پاسخ به پرسش گلوبال تایمز درباره نقش ایران در خاورمیانه و مبارزه با تروریسم به ویژه خطر داعش با اشاره به پیشینه طولانی پدیده تروریست در این منطقه و ارتباط ریشه‌ای پدیده افراط گرایی و تروریسم خاورمیانه با برخی قدرتهای بزرگ غربی و نظامهای بسته و دیکتاتوری منطقه، بیان کرد: این جای سئوال دارد که کشورهایی که خود بوجود آورنده داعش و سایر گروه‌های تروریستی هستند آیا در مبارزه با آن تحت عنوان ائتلاف ضد تروریسم جدی هستند؟ جمهوری اسلامی در مبارزه با تروریسم با قدرت عمل می‌کند و تأکید می‌کنم در مبارزه واقعی با تروریسم می‌بایست به ریشه‌های ایجاد آن توجه شود.

سفیر کشورمان ادامه داد: داعش این روزها همه نوع انسانهای بیگناه اعم از سنی، شیعه و غیر مسلمانان را قربانی می‌کند. گروه‌هایی که صدها سال در عراق و سوریه با هم زندگی مسالمت آمیزی داشته‌اند.

وی در خصوص گمانه‌زنی برخی رسانه‌ها درباره گفت‌وگوی ایران و آمریکا درباره عملیات نظامی مشترک علیه داعش خاطرنشان کرد: گفت‌وگوهای ایران و آمریکا صرفا در موضوع هسته‌ای است. ما بر اساس این تفکر که مشکلات منطقه باید با کمک و همکاری کشورهای منطقه حل و فصل شود، با برخی کشورهای منطقه خودمان مانند عراق، سوریه و افغانستان در این زمینه همکاری‌هایی داریم.

سفیر ایران در چین در پایان به یکی از موضوعات مورد اختلاف ایران با غرب اشاره کرد و افزود: روش آنها در تقسیم تروریست‌ها به تروریست خوب و تروریست بد است و هرگاه گروهی در راستای منافع آنها به اقدامات تروریستی مبادرت می‌ورزد آنها با تروریستها همکاری کرده و هرگاه حتی همان گروهها علیه منافع غرب تغییر مسیر داده با شعار مبارزه با تروریسم با آنها می‌جنگند. بخش عمده‌ای از سلاح و مهمات مورد استفاده داعش که مسقیم یا غیر مستقیم دریافت می‌کنند از کشورهای ثالث بدست آنها می‌رسد.

انتهای پیام

کد N725229