آیت‌الله شبیری‌زنجانی:

حوزه علمیه شهر زنجان در سطح بالایی بوده است

حوزه علميه,آيت‌الله شبيري‌زنجاني

آیت‌الله شبیری‌زنجانی گفت: زنجان افراد با استعداد زیادی دارد که می‌توانند برای سایر جوامع نیز باعث آبرو باشند.

آیت‌الله شبیری‌زنجانی گفت: زنجان افراد با استعداد زیادی دارد که می‌توانند برای سایر جوامع نیز باعث آبرو باشند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در دیدار جمعی از دانشجویان زنجانی،

به سابقه دینی شهر زنجان و فعالیت حوزه‌های علمیه این شهر اشاره کرد و افزود: زنجان یک شهر دینی سابقه‌دار است و حوزه علمیه این شهر در سطح بالایی بوده است. اشخاص وقتی در قفقاز مراحل ابتدایی علوم دینی را پشت سر می‌گذاشتند به اردبیل می‌آمدند و در اردبیل یک مقداری که معلوماتشان تکمیل می‌شد به حوزه علمیه زنجان وارد می‌شدند.

شبیری‌زنجانی در ادامه به عالمانی که در حوزه‌های زنجان پرورش یافته‌اند، اشاره کرد و گفت: مرحوم آسید یونس اردبیلی که جزء مراجع بوده مدتی در زنجان شاگرد آخوند ملاعلی بوده و آنجا تحصیل می‌کرده است. از زنجان بالاتر نجف و اصفهان بوده است. مرحوم شفتی و کرباسی در اصفهان بودند و در نجف هم طبقه صاحب جواهر رضوان الله علیهم حضور داشتند.

این مرجع تقلید در تبیین جایگاه عظیم شهر زنجان به بیان خاطره یکی از دوستان سابقش پرداخت و گفت: یکی از رفقای ما نوه آمیرزا علی اکبر اهری بودند. آمیرزا خودش را در ردیف آسید ابوالحسن و گاهی هم خودش را از او مقدم می‌دانسته است. نواده او می‌گفت که من با هر که بحث کردم خودم را برتر می‌دیدم به جز دو نفر، یکی در بحث با آقا حسین بروجردی که هیچ کدام نتوانستیم غلبه کنیم و دیگری در زنجان درس آخوند میرزا قربان علی رفتم و آنجا اشکال کردم. شاگردها به من گفتند شما برای چه اشکال می‌کنید؟ و آخوند میرزا قربانعلی به آنها گفت: چرا اعتراض می‌کنید و بعد از اینکه از اشکال من تمجید کرد پاسخی داد که من خودم خجالت کشیدم و تنها این شخص به من فائق آمد. آخوند میرزا قربانعلی در زمان مشروطه به نجف تبعید شدند و در آنجا دفن هستند.

وی در ادامه افزود: این موارد در طول تاریخ زیاد دیده می‌شود و نشان می‌دهد که زنجان در تربیت افراد عالم و متدین سابقه درخشانی دارد. الان هم افراد با سواد چه دانشجویان متدین و چه طلبه‌های عالم زیاد در این شهر هستند.

وی در پایان برای موفقیت همه طلاب و دانشجویان و توفیق خدمت گزاری آنها به مکتب تشیع دعا کرد.

انتهای پیام

کد N725148