انتخابات ریاست جمهوری در سودان جنوبی به مدت 2 سال به تاخیر افتاد

دولت سودان جنوبی انتخابات در این کشور را که قرار بود در تابستان آتی برگزار شود، به مدت دو سال به تعویق انداخت و با این اقدام دوره ریاست جمهوری "سالوا کر" برای دو سال دیگر تمدید شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری فرانسه به نقل از "مایکل ماکوی"، وزیر اطلاع رسانی در دولت سودان جنوبی گزارش داد: پس از تصمیم کابینه برای به تعویق انداختن انتخابات تا نهم ژوئیه 2017، ما تصمیمی را اتخاذ کردیم که مدت دوره ریاست جمهوری سالوا کر، رئیس جمهوری سودان جنوبی و پارلمان تمدید شود و تمدید ریاست جمهوری به ما فرصتی برای مذاکرات بدون اعمال فشار می‌دهد.

بر اساس قانون اساسی سودان جنوبی، اولین انتخابات پس از استقلال باید قبل از نهم ژوئیه آتی برگزار شود اما جامعه مدنی در سودان جنوبی و طرف‌های خارجی که از این کشور حمایت مالی به عمل می‌آورند، معتقدند که برگزاری این انتخابات در سایه جنگ داخلی غیر ممکن است.

تصمیم به تعویق انداختن انتخابات نیازمند موافقت پارلمان است اما این مساله امری صوری به حساب می‌آید، چرا که حامیان سالوا کر اکثریت را در پارلمان تشکیل می‌دهند.

سالواکر و ریاک مچار، رهبر مخالف او در اوایل ماه جاری میلادی توافقی را برای آتش بس امضا کرند که به سرعت در سه شنبه گذشته فرو پاشید و دولت اعلام کرد که شورشیان پایگاه‌های نظامی را هدف قرار دادند.

سالوا کر و نمایندگان پارلمان سودان جنوبی در آوریل 2010 یک سال قبل از جدایی سودان جنوبی از سودان انتخاب شدند.

انتهای پیام

کد N724979