افشاگری‌های تازه از تخلفات بانک انگلیسی "اچ‌اس‌بی‌سی"

افشاگری‌ درباره سال‌ها تخلف بانک انگلیسی "اچ‌اس‌بی‌سی" و مشتریان پرنفوذش ادامه دارد.

افشاگری‌ درباره سال‌ها تخلف بانک انگلیسی "اچ‌اس‌بی‌سی" و مشتریان پرنفوذش ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) کمتر از یک هفته بعد از افشای هزاران سند از تخلفات شعبه‌ سوئیسی بانک انگلیسی "اچ‌اس‌بی‌سی"، جزئیات دقیق‌تری از میزان دارایی‌ مشتریان این بانک به تفکیک کشورهای مختلف انتشار یافت.

افشاگری‌های تازه حاکی از آن است که بسیاری از سیاستمداران، تجار، حامیان گروه‌های تروریستی و افراد دیگری که نامشان با مفاسد اقتصادی در خاورمیانه و شمال آفریقا گره خورده، از مشتریان این بانک بریتانیایی بودند و دارایی‌های هنگفت خود را برای فرار از مالیات در شعبه‌ سوئیس این بانک پنهان کردند.

لبنان در مجموع ۴ میلیارد و ۸۰۰ هزار دلار سرمایه در این بانک دارد و نزدیک به ۳ هزار لبنانی مشتری این بانک‌اند. سرمایه سوریه در این بانک، بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ هزار دلار است. در مجموع ۱۲۸۱ حساب بانکی به نام شهروندان با تابعیت سوریه در شعبه‌ سوئیس بانک به ثبت رسیده است.

بیش از ۱۷۰۰ حساب بانکی به نام مشتریانی از امارات متحده‌ عربی ثبت شده و مجموع دارایی این کشور در بانک ۳ میلیارد و ۵۰۰ هزار دلار است. مصر نیز به اندازه امارات، در این بانک پول دارد و ۷۰۰ تن از مشتریان بانک تابعیت مصری دارند.

این بانک هزاران مشتری اهل موریتانی، اردن، مراکش، یمن، سودان، کویت، فلسطین و اسرائیل دارد و مجموع دارایی‌های سپرده شده این کشورها در «اچ‌اس‌بی‌سی» میلیاردها دلار است.

مشتریان قدرتمند، از شاه اردن تا سلطان قابوس

به گزارش دویچه وله، اسناد تازه‌ای که درباره سال‌ها تخلف در این بانک انگلیسی افشا شد، نام برخی از مشتریان مهم این بانک را نیز افشا می‌کند.

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، یکی از مشتریان بانفوذ و مهم بانک است. اسناد حاکی از آن است که پادشاه اردن از سال ۲۰۰۶ به جمع مشتریان بانک پیوسته و اولین حساب بانکی خود را نیز به نام یکی از کارکنان قدیمی کاخ سلطنتی اردن باز کرده که از افراد مورد اعتمادش محسوب می‌شود.

وکلای عبدالله دوم در واشنگتن در اولین واکنش به این افشاگری اعلام کردند که طبق قوانین اردن، پادشاه از پرداخت مالیات معاف است و حساب‌های بانکی او در این بانک بریتانیایی برای "مقاصد اقتصادی" افتتاح شده بود.

سلطان قابوس، پادشاه عمان، یکی دیگر از رهبران جهان است که مشتری شعبه‌ سوئیس بانک "اچ‌اس‌بی‌سی" است. او از مشتریان قدیمی بانک محسوب می‌شود و اولین حساب خود در این بانک را در سال ۱۹۷۴ باز کرده است. اسناد افشاشده نشان می‌دهند سلطان قابوس ۴ حساب در این بانک دارد که یکی از آنها را به نام یکی از شرکت‌های کشتیرانی عمان ثبت کرده است.

سلطان محمد، پادشاه مراکش نیز مشتری بانک است. بسیاری دیگر از اعضای خاندان سلطنتی مراکش هم در این بانک حساب دارند. اسناد افشاشده دقیقا مشخص نکرده که مجموع دارایی‌های پادشاه مراکش در بانک به چه میزان است.

رامی مخلوف، پسردایی بشار اسد و یکی از افراد بانفوذ در دولت سوریه از دیگر مشتریان بانک است. اسناد حاکی از آن است که رد دست‌کم ۱۸ حساب بانکی «اچ‌اس‌بی‌سی» به رامی مخلوف می‌رسد. رامی مخلوف یکی از افرادی است که نامش در فهرست تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا قرار دارد.

شاهزاده سلمان، ولیعهد بحرین و معاون وزیر کشور نیز مشتری شعبه‌ سوئیس بانک است. از از سال ۲۰۰۱ به جمع مشتریان بانک پیوست ودست‌کم ۱۰ حساب بانکی در بانک به او وصل می‌شود. یک سخنگوی ولیعهد بحرین درباره‌ این اسناد گفت که حساب‌های بانکی ولیعهد در بانک بریتانیایی برای معاملات اقتصادی مربوط به یک شرکت منطقه‌ای است و بنا به قوانین بحرین این سرمایه‌گذاری ولیعهد مشمول مالیات نمی‌شود.

احتمال مداخله‌ بانک مرکزی انگلیس

با بالاگرفتن افشاگری‌ها درباره‌ سال‌ها تخلف در شعبه‌ سوئیس "اچ‌اس‌بی‌سی" و شواهدی که نشان می‌دهد بانک از سوء‌استفاده‌ها اطلاع داشته و "آگاهانه" سکوت کرده است، یک مقام ارشد بانک مرکزی بریتانیا از احتمال تحقیق این نهاد در باره مسائل مطرح شده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان کانلیف، معاون ثبات اقتصادی بانک مرکزی انگلیس به این خبرگزاری گفت:«اتهاماتی که متوجه بانک اچ‌اس‌بی‌سی است، اتهاماتی جدی و موجب نگرانی بانک مرکزی بریتانیا است.»

او اضافه کرد که بانک مرکزی انگلیس از مدیران و گردانندگان اصلی بانک‌ها انتظار دارد که با توجه به ریسک پول‌شویی و تخلف مالیاتی، با دقت و جدیت فعالیت‌های مشکوک را زیرنظر گرفته و گزارش دهند.

احتمال دارد که این بانک انگلیسی با جریمه‌ مالی هنگفت مواجه شود. به گزارش رویترز جریمه‌ مالی احتمالی می‌تواند آن‌چنان سنگین باشد که وضعیت مالی و ثبات این بانک بزرگ انگلیسی را کاملا متزلزل کند.

آمریکا نیز این بانک را متهم کرد که به "مقاصد تروریستی" در خاورمیانه کمک کرده است.

انتهای پیام

کد N724914