دیدار وزیر دفاع روسیه با رائول کاسترو/ تاکید بر گسترش همکاری‌های نظامی

وزیر دفاع روسیه در دیدار با رئیس جمهوری کوبا اعلام کرد، روابط دو کشور در زمینه‌های نظامی و حوزه‌های فناوری نظامی در مسیری سازنده در حال پیشرفت است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، "سرگئی شویگو"، وزیر دفاع روسیه گفت: روابط ما در حوزه نظامی در حال گسترش است و ما تمایل داریم تا همکاری خود را در حوزه نیروهای دریایی گسترش دهیم.

شویگو همچنین از طرف کوبایی خود به دلیل استقبال از کشتی‌های نیروهای دریایی روسی در بندر هاوانا تشکر کرد.

وزیر دفاع روسیه همچنین از هیات‌های نظامی کوبا برای شرکت در رقابت‌های بین‌المللی زمستانی، مانورهای بین‌المللی، چهارمی کنفرانس امنیتی بین‌المللی و نشست بین‌المللی علمی و فنی نظامی سال 2015 دعوت کرد.

در همین حال رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا اعلام کرد که هیات‌های نظامی این کشور در این رویدادها شرکت خواهند کرد.

شویگو نیز در ادامه اظهاراتش با تاکید بر تفاهم‌های موجود در بین دو کشور عنوان کرد: رویکردهای روسیه و کوبا در مسائل امنیت منطقه‌ای و جهانی کاملا مشابه است. وی افزود: کشورهای ما بر منافع مشترکی در ایجاد یک قانون چند قطبی و منصفانه براساس برابری، سازگاری با قوانین بین‌المللی و احترام به این قوانین با محوریت سازمان ملل متحد متعهدند.

وی همچنین خاطرنشان کرد، سفرش به کوبا اقدامی برای تقویت روابط دو جانبه بوده است.

شویگو خطاب به کوبایی‌ها گفت: کشور شما دوست قدیمی ماست و این کشور در آمریکای لاتین نمادی از عشق به آزادی است. کوبا به عنوان کشوری که با وجود بیش از 50 سال انزوا به حیات خود ادامه داده است، با شدت در مسیر خود در دفاع از استقلال ملی خود و اجرای مدل توسعه خودگام بر می‌دارد.

وزیر دفاع روسیه همچنین ادامه داد، روابط خوب روسیه وکوبا در حال احیا شدن است و سفر رئیس جمهوری روسیه در ژوئیه سال گذشته به هاوانا انگیزه جدیدی برای تقویت روابط دو جانبه در دو کشور ایجاد کرد.

این مقام ارشد سیاسی روسی سنت‌های دوستی موجود بین مردم کوبا و روسیه را "پایه‌هایی قوی برای گسترش همکاری دو جانبه و بین‌المللی توصیف کرد.

انتهای پیام

کد N724898