از تظاهرات تا سرکوب بحرینی‌ها در سالگرد انقلاب 14 فوریه/"اعتصاب پدران" بحرین را فراگرفت

بحرين

همزمان با چهارمین سالگرد انقلاب 14 فوریه در بحرین، مردم این کشور دست به تظاهرات گسترده‌ای در مناطق مختلف زدند. در همین حال درگیری‌هایی میان تظاهرکنندگان و نیروهای رژیم آل خلیفه رخ داد و این نیروها با گلوله‌های ساچمه‌ای و گاز اشک‌آور به تظاهرکنندگان حمله کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری مرآة البحرین، تظاهرکنندگان بحرینی در چهارمین سالگرد انقلاب 14 فوریه به خیابان‌ها آمده و ده‌ها تظاهرات را برگزار کردند. تظاهرکنندگان ضمن سر دادن شعارهایی علیه نظام آل خلیفه خیابان‌ها را بستند و لاستیک‌ها را به آتش کشیدند.

تظاهرات بحرینی‌ها که صبح، ظهر و شب برگزار شد در معرض حمله نیروهای رژیم آل خلیفه با گلوله‌های ساچمه‌ای، بمب سی4 و گاز اشک‌آور قرار گرفت.

نیروهای رژیم آل خلیفه در اطراف میدان «اللؤلؤ» که رخدادهای سال 2011 در آنجا رخ داد مستقر شده و با سیم‌های خاردار و تجهیزات این میدان را محاصره کردند.

همچنین شب گذشته صدای تکبیر از منازل بحرینی‌ها به گوش رسید.

فعالان بحرینی نیز اعلام کردند که در جریان حمله نیروهای آل خلیفه به تظاهرکنندگان تعداد زیادی از جمله یک کودک در منطقه «بوری» جنوب منامه زخمی شدند. در منطقه «الدیه» و «کرانه» نیز چند بحرینی زخمی شدند.

گروه‌های انقلابی بحرین نیز اعلام کردند که اعتصاب "پدران" وارد سومین روز خود شده و طی یک روز و نیم از این اعتصاب حدود 300 تن زخمی شده بیش از 430 مسیر بسته و بیش از 66 تظاهرات در مناطق مختلف برگزار شد. همچنین نیروهای رژیم آل خلیفه به بیش از 23 منزل حمله کردند.

جمعیت حقوق بشر بحرین نیز اعلام کرد که از ساعت شش صبح روز جمعه تا 12 ظهر 11 تظاهرات برگزار شد و نیروهای پلیس بحرین به 12 منطقه یورش بردند.

تعدادی از اعضای سازمان اطلاعات بحرین و نیروهای پلیس نیز به فروشگاه‌های تجاری در بازار قدیم منامه یورش برده و مالکان این فروشگاه‌ها وادار به بستن فروشگاه‌های خود شدند.

در منطقه «الدراز» واقع در غرب منامه نیز تظاهرات گسترده‌ای پس از نماز جمعه در محکومیت ادامه بازداشت علی سلمان، دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین برگزار شد و تظاهرکنندگان تاکید کردند: مردم بحرین صاحب حق هستند.

در مناطق «سار»، «البلاد القدیم»، «باربار»، «السنابس»، «ستره»، «السهله شمالی و جنوبی»، «الماحوز»، «الصالحیه»، «شهرکان»، «ابو صیبح»، «الشاخوره»، «الحجر»، «النویدرات»، «الجغیر»، «القلعه»، «المصلی»، «جدحفص»، «الکوره»، «المالکیه»، «الزنج» و «بوری» برگزار شد.

در همین راستا گروه‌های مخالف بحرینی در بیانیه‌ای بر هفت مساله اساسی تاکید کردند. مساله اول تاکید بر لزوم پایبندی نظام سیاسی به تعهدات بین‌المللی و به ویژه پیشنهادات کمیته حقیقت‌یاب که در بیست و سوم نوامبر 2011 صادر شده و پیشنهادات شورای جهانی حقوق بشر که در سپتامبر 2012 صادر شده است و اینکه نظام باید سیاست گریز را کنار بگذارد و تمامی این پیشنهادات را از طریق آزادی فوری تمامی بازداشت‌شدگان و برداشتن محاصره از مناطق مختلف و توقف نقض حقوق و پایان دادن به مقابله با معترضان با استفاده از سلاح و گازهای سمی و مجازات و محاکمه تمامی عاملان این اقدامات اجرا کند.

مساله دوم اجازه دادن به برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز در تمامی مناطق کشور از جمله منامه و عمل به تمامی معاهده‌های بین‌المللی درخصوص حقوق بشر و پایان دادن به مقابله با تظاهرات مسالمت‌آمیز و اتخاذ تصمیم واضحی درخصوص منع اعمال زور علیه معترضان است.

مساله سوم این است که منافع ملی ایجاب می‌کند میدان «اللؤلؤ» که مقامات از شانزدهم مارس 2011 آن را بسته‌اند، بازگشایی کنند و تمامی ایست‌های ثابت و محدودی را که موجب ایجاد اختلال در کشور می‌شود، بردارند.

مساله چهارم تاکید بر لزوم مجرم دانستن کسانی است که به اقدامات تحریک‌آمیز و ایجاد اختلافات میان مردم بحرین می‌پردازند. رسانه‌ها نیز باید انجام چنین جنایتی را که موجب ایجاد اختلافات مذهبی و طایفه‌ای می‌شود کنار بگذارند.

ما همچنین خواهان بازگشایی رسانه‌های رسمی و غیررسمی برای تمامی گروه‌های سیاسی از جمله مخالفان هستیم.

مساله پنجم اعطای تابعیت مجدد به تمامی شهروندانی است که از سوی مقامات بحرینی سلب تابعیت شده‌اند. مقامات بحرین باید چنین سیاستی را که صلح و ثبات را تهدید می‌کند و همچنین دادن تابعیت به افراد دیگر با اهداف سیاسی را متوقف کنند.

مساله ششم آغاز مذاکرات جدی با گروه‌های مخالف برای پایان دادن به بحران کشور است. چراکه مذاکرات تنها گزینه استراتژیک است که اهمیت زیادی دارد.

مساله هفتم پایبندی مجدد گروه‌های مخالف به روش‌های مبارزه مسالمت‌آمیز به عنوان تنها راه برای تحقق خواسته‌های مشروع خود از جمله آزادی، دموکراسی و عدالت اجتماعی است.

ما در سالروز انقلاب 14 فوریه پایبندی خود را به حق مردم در مبارزه به خاطر تحقق خواسته‌های مشروع و اجرای اصول قانون اساسی اعلام می‌کنیم.

انتهای پیام

کد N724877