مقام‌های قضایی آرژانتین سندیت پرونده دادستان آمیا را رد کردند

سیاسی

رئیس‌ دفتر ریاست‌جمهوری آرژانتین گفت که شکایت دادستان پرونده آمیا ارزش قضایی ندارد و فاقد اهمیت است.

مقام‌های قضایی آرژانتین ارزش قضایی شکایت «آلبرتو نیسمان» دادستان پرونده آمیا را رد کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از پرنسالاتینا، مقام‌های قضایی آرژانتین با ارائه یک سند، ارزش قضایی شکایت دادستان آمیا را رد کردند، این در حالی است که «خراردو پوئیسیتا» همکار نیسمان اعلام کرد که پرونده آمیا را از سر می‌گیرد.

منبع ارائه‌کننده سند به «دنیل رافکاس» قاضی دادگاه مربوط به پرونده آمیا، ارتباط نزدیکی با حزب سیاسی راست‌گرا دارد.

«آنیبال فرناندز» رئیس دفتر «کریستینا فرناندز کرچنر» رئیس‌جمهوری آرژانتین هشدار داد که درخواست از سرگیری پرونده آمیا نشانه بارز بر هم زدن دموکراسی در کشور است.

رئیس‌ دفتر رییس‌جمهوری آرژانتین گفت که شکایت نیسمان ارزش قضایی ندارد و فاقد اهمیت است.

نیسمان از ۱۰ سال گذشته درباره حمله به یک مرکز اسرائیلی-آرژانتینی تحقیق می‌کرد، اما نتیجه تحقیقات خود را اعلام نکرده بود.

دادگاه آرژانتین اخیرا بازجویی‌های نیسمان از «آلبرتو استیوسو» رئیس سازمان اطلاعات این کشور با نام مستعار «خایمه» را که توسط رئیس‌جمهوری آرژانتین عزل شد، از محل اعتبار ساقط اعلام کرد.

تحقیقات نیسمان به ویژه زمانی رد شد که وی رئیس دولت آرژانتین، وزیر خارجه و سایر مقام‌های این کشور را به پنهان‌کاری متهم کرد.

برخی اعضای پارلمان آرژانتین از نیسمان درخواست کرده بودند تا اتهام‌های خود علیه رئیس کابینه و وزیر خارجه این کشور را در کمیسیون کیفری رسمی نمایندگان مطرح کند.

اما از طرف دیگر، نمایندگان آرژانتین اعلام کردند که تصمیم دارند تا نیسمان را درباره منحرف کردن روند پرونده، مورد اتهام قرار دادن رئیس‌جمهوری و این‌که واقعا برای کدام سازمان فعالیت می‌کرده است، در کنگره استیضاح کنند.

جسد دادستان پرونده آمیا ۱۹ ژانویه گذشته در حالی در آپارتمان وی پیدا شد که قرار بود وی برای ارائه تحقیقات درباره بمب‌گذاری در یک مرکز یهودی در کنگره حاضر شود.

کد N724818