مذاکره کنندگان ایران و 1+5 در فاز پایانی

مذاکرات هسته ای ایران, مذاکرات هسته ای

رابرت اینهورن مذاکره کننده سابق آمریکا گفت که ایران تاکنون در مورد کاهش تعداد سانتریفیوژهای عملیاتی خود تعدیلی در مواضع نداشته است.

المانیتور نوشت: ایران و پنج بعلاوه یک ،در حال نزدیک شدن به فاز حساس گفتگوها هستند و در مورد توانایی غنی سازی ایران چندین راه حل را تاکنون مورد بحث و بررسی قرار داده اند.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب، مذاکره کنندگان ایران و آمریکا به مهمترین بخش مذاکرات رسیده اند و در حال گفتگو در مورد سه عنصر اصلی توافق پایانی هستند: توانایی غنی سازی، لغو تحریم ها و طول زمان آن.

در جلسات اخیر، آمریکا طرح هایی را در مورد غنی سازی به ایران ارائه کرد که براساس آن زمان «فرار هسته ای ایران» را به حداقل یکسال می رساند!

به نوشته المانیتور، «فرار هسته ای» به مدت زمانی اطلاق می شود که یک کشور صرف می کند تا بمب هسته ای تولید کند.

بنابرادعای این نشریه آمریکایی، درحالیکه 1+5 در انتظار موافقت ایران با فرمول های پیشنهادی است، ایران تقاضای لغو فوری تحریم ها را کرده است.

اکنون، طرفین در حال گفتگو در مورد طول زمان توافق هستند. پنج بعلاوه یک خواسته است که طول زمان توافق 15 ساله باشد، و ایران درخواست زمان کمتری کرده است.

سوزان دی مگیو کارشناس مسائل روابط ایران و امریکا در بنیاد امریکای جدید به المانتیور گفت:  تیم هسته ای ایران بر روی دستیابی به توافق جامع متمرکز است.

وی افزود: مهمترین مسئله ی مذاکره کنندگان ایران لغو تحریم ها است. دو نگرانی بزرگ وجود دارد، 1- ایا دولت اوباما قدرت آن را دارد که به تحریم ها پایان دهد 2- زمان بندی لغو تحریم های شورای امنیت.

دی مگیو اضافه کرد: طرفین در طول مذاکرات انعطاف پذیزی نشان داده اند، اما اکنون مشخص نیست که آیا امریکا می تواند در مسئله لغو تحریم ها تغییر موضع کافی داشته باشد یا نه.

رابرت اینهورن مذاکره کننده سابق آمریکا گفت که ایران تاکنون در مورد کاهش تعداد سانتریفیوژهای عملیاتی خود تعدیلی در مواضع نداشته است.

وی افزود  طول زمان توافق به میزان توانایی غنی سازی و میزان ذخیره غنی سازی بستگی دارد.

اینهورن گفت: فکر می کنم، طرفین در بحث لغو تحریم ها به توافق بیشتر نزدیک هستند تا مسئله غنی سازی. من معتقدم که ایرانی ها می دانند که تحریم ها بدون رای گیری کنگره لغو نمی شود و همینطور پیش از آنکه آژانس فعالیت های هسته ای ایران را تایید کند اتفاق نمی افتد.
کد N724499