میرکاظمی: عملکرد ایران در موضوع نفت مانند عملکرد عربستان بود

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس با انتقاد از عملکرد دولت در موضوع کاهش قیمت نفت اظهار کرد: دیپلماسی انرژی که دولت در پیش گرفته است را نمی‌پسندیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مسعود میرکاظمی، وزیر پیشین نفت عصر جمعه در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی براین که چندی پیش معاون اول رییس جمهور در یکی از سخنرانی‌هایش پرسیده که در دولت احمدی‌نژاد پول‌های نفت کجا رفته است؟ گفت: بعید می‌دانم که آقای جهانگیری چنین صحبتی کرده باشد علاوه براین که هزینه یک بحثی است و پول‌های نفت کجا رفته است بحث دیگری است.

او ادامه داد: امروز پروژه‌هایی در نفت افتتاح می‌شوند که در سال‌های گذشته شروع شده بودند مانند فاز 12 پارس جنوبی که 94 درصد در دولت قبل پیشرفت داشته و تحویل دولت جدید شده است که باید 75 میلیون مترمکعب گاز تولید می‌کرد. تعجب امروز این است که چرا تاکنون افتتاح نشده است.

میرکاظمی گفت: آن 6 درصدی که از این پروژه باید خیلی سریع‌تر به اتمام می‌رسید یک سال و نیم طول کشیده است و پروژه‌های دیگر نیز امروز این چنین است.

نماینده مردم تهران افزود: در بخش‌های دیگر از جمله راه‌سازی، سدسازی ‌نیز سرمایه‌گذاری‌هایی انجام شده است که دولت اگر آن‌ها را مناسب نمی‌دانست لیست آنها را اعلام می‌کرد و علاوه بر آن درصد پیشرفت آنها را در دولت قبلی نیز بیان می‌کرد.

وزیر پیشین نفت با طرح این پرسش که آیا این درست است که دولتی اقدامات دولت قبلی را زیر سوال ببرد؟ اظهار کرد: ما باید منتظر باشیم این دولت تا آخر نیز کار خود را انجام دهد که بعید می‌دانم این آقایان در دولت بعدی نیز باشند.

میر کاظمی در پاسخ به سوالی درباره توطئه نفتی و عملکرد دولت در این راستا نیز گفت: دولت بسیار ضعیف عمل کرده است. عملکرد ایران مانند عملکرد عربستان بوده است. این سوالی بود که من از وزیر نفت پرسیدم زیرا دیپلماسی انرژی که این دولت در پیش گرفته است را نمی‌پسندم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: زمانی که روسیه اعلام کرد اگر اروپا به تحریم‌های خود ادامه دهد ما گاز آن‌ها را قطع می‌کنیم بلافاصله آقای زنگنه مصاحبه کردند و گفتند ما آن را تامین خواهیم کرد.

میر کاظمی تصریح کرد: در زمان حمله داعش به بعضی از تاسیسات نفتی که قیمت نفت افزایش پیدا کرده بود جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد ما با افزایش تولید این موضوع را جبران می‌کنیم که مجددا این اظهار نظر آن‌ها موجب کاهش قیمت نفت شد.

پایان پیام

کد N724456