/گزارش خبرنگار ایسنا از ایتالیا/

معاون رییس جمهور به دنبال افزایش حضور زنان در انتخابات

«سالانه 10 درصد به میزان مدیران زن اضافه خواهیم کرد. علاوه بر آن در تلاش هستیم تعداد زنان در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی افزایش یابد.»

«شهیندخت ملاوردی» معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده که در نشست خبری با خبرنگاران ایتالیایی این موارد را بیان می‌کرد، به این تصمیم اضافه کرد: در حال بررسی راهکارهای تحقق این هدف در انتخابات هستیم. ممکن است یکی از این کارها تشویق احزاب به گنجاندن زنان در لیست خود و حتی به عنوان سرلیست باشد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا به واتیکان ، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در نشست خبری خود با خبرنگاران ایتالیایی گفت: ظرفیت‌های خوبی در ایران و واتیکان وجود دارد و از دیپلماسی دین و عنصر زن بودن می‌توانیم استفاده کنیم؛ چون جوهره تمام ادیان، دعوت به آرامش، صلح و مداراست. زنان با عطوفت مادرانه و به عنوان معلمان صلح می‌توانند نقش بسیار اساسی در زمینه افزایش آرامش خانواده داشته باشند و می‌توانند با گفت‌وگو و تفاهم در سطح جهان تاثیرگذار باشند.

در این نشست خبرنگاری به نقش پاپ در عادی‌سازی روابط کشورها اشاره کرد و پرسید «آیا شخص پاپ می‌تواند در برقراری ارتباط بین ایران و آمریکا نقش موثری را ایفا کند؟» که ملاوردی پاسخ داد: پاپ فرانسیس نقش استراتژیک در نزدیک کردن مردم آمریکا و کوبا داشت و ما امیدواریم در مذاکرات هسته‌ای به توافق برسیم و به پاپ زحمت ندهیم.

وی تصریح کرد: آن چه ما را به دستیابی به نتیجه در مذاکرات ترغیب می‌کند، لغو تحریم‌های ناعادلانه، غیرانسانی، یک جانبه و ظالمانه است.

ملاوردی در ادامه این نشست درباره وضعیت زنان در ایران در مقایسه با کشورهای اسلامی منطقه گفت: زنان ایرانی در 36 سال اخیر راه زیادی را برای دستیابی به آرمان‌های خود طی کرده‌اند تا بتوانند به اهداف مورد نظر خود دست یابند.

وی افزود: در بحث شاخص‌های توسعه انسانی، وضع نسبتا مطلوبی در مقایسه با کشورهای منطقه داریم. وضعیت زنان در شاخص سواد، آموزش و حضور در دانشگاه‌ها مثال زدنی است. بیش از 60 درصد از دانشجویان را دختران تشکیل می‌دهند. شاخص بهداشت و سلامت زنان در ایران، وضعیت بسیار قابل دفاع‌تری نسبت به کشورهای منطقه دارد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه گفت: زنان ایرانی بسیار آگاه و باسواد هستند، اما باید در زمینه نرخ مشارکت اقتصادی آنان کارهای بسیار بیشتری انجام دهیم و در زمینه توانمندسازی سیاسی آنان نیز برنامه‌ریزی‌های زیادی برای دستیابی به سطح مطلوب بکنیم. البته این موضوع در دستور کار دولت یازدهم قرار گرفته است.

وی افزود: قصد داریم بر اساس اصلاح نظام اداری ایران، سالانه 10 درصد به میزان مدیران زن اضافه کنیم. علاوه بر آن در تلاش هستیم تعداد زنان در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی افزایش یابد و در حال بررسی راهکارهای تحقق این هدف هستیم. ممکن است یکی از این کارها تشویق احزاب به گنجاندن زنان در لیست خود و حتی به عنوان سرلیست باشد.

انتهای پیام

کد N724425