گزارش خبرنگار ایسنا از ایتالیا

گفته‌های«ملاوری»پس از دیدار پشت درهای بسته با «پاپ فرانسیس»

«شهیندخت ملاوردی» معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، 23 بهمن ماه با پاپ «فرانسیس» رهبر کاتولیک‌های جهان دیدار کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا به واتیکان، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده که در سفری سه روزه به همراه هیاتی به دعوت شورای پاپی امور خانواده به ایتالیا سفر کرده است، عصر روز گذشته با رهبر مذهبی کاتولیک ها در واتیکان دیدار و گفت و گو کرد.

دیدار ملاوردی با پاپ فرانسیس، پشت درهای بسته به مدت 35 دقیقه برگزار شد.

پس از این دیدار، ملاوردی درباره‌ی محتوای این گفت‌وگو به خبرنگار ایسنا اظهار کرد: من با ابراز خوشبختی از این دیدار، پیام سلامت و محبت رییس جمهور جناب آقای روحانی را به پاپ فرانسیس ابلاغ کردم و به بازخوردهای مثبت دیدگاه‌های مصلحانه و مترقیانه پاپ در ایران اشاره کردم.

وی افزود: از مواضع پاپ علیه خشونت و افراطی‌گری و تلاش او برای حل و فصل بحران‌های جهانی، به ویژه بحران سوریه و عراق تقدیر و از حمایت او از ادامه مذاکرات هسته‌ای تا حصول توافق نهایی - به عنوان تنها راه حل با حفظ منافع طرفین – تشکر کردم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه گفت:‌ من در این دیدار به سطح خوب روابط دو کشور و تحرک و پویایی آن پس از روی کار آمدن دولت یازدهم در چارچوب سیاست تعامل سازنده و موثر با جهان اشاره کردم و از مواضع پاپ در محکوم کردن برخی تحریکات صورت گرفته و توهین به دین تحت لوای آزادی بیان تشکر کردم و همچنین به نظر دکتر روحانی در محکوم کردن ترور و توهین اشاره کردم؛ بر اساس نظر رییس جمهور سوءاستفاده از نام دین و نام آزادی، بلای جان بشریت شده است و اسلام هراسی را تشدید می‌کند که این بار در نهایت محدود به یک دین نمی‌شود و دامنه آن به سایر ادیان ابراهیمی توسعه می‌یابد. کما این که خشونت‌ها به خاورمیانه محدود نشده است و به تدریج اروپا و کل جهان را در بر خواهد گرفت.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده اشاره کرد: من در دیدار با پاپ فرانسیس به نقش رهبران دینی اشاره کردم، چرا که آنان باید به هر نحو ممکن جلوی پیشرفت خشونت و افراطی‌گری را بگیرند و به قطعنامه جهان علیه خشونت و افراطی‌گری و اراده ایران در کاهش این خشونت‌ها اشاره کردم.

وی افزود: در دیدار خود با پاپ فرانسیس در زمینه ضرورت خاتمه دادن به استفاده ابزاری از دین و بازگشت دین به کارکرد اصیل خود که ارتقای معنویت، ارزش‌های اخلاقی، مدارا و آرامش است پرداختم و به نقش استراتژیک ایران و واتیکان در منطقه و جهان و ظرفیت‌های موجود در زمینه مواجهه با بحران‌های اجتماعی، سیاسی و... اشاره کردم.

ملاوردی در ادامه گفت: در دیدار خود با پاپ به ضرورت گفت‌وگوی میان ادیان، به ویژه مسیحیت کاتولیک و اسلام شیعی و بهره‌مندی از دیپلماسی دین جهت پیشبرد اهداف مشترک اشاره و درباره چالش‌های مشترک در حوزه زنان و خانواده و ضرورت ارائه راه حل‌های مشترک، اجماع و ائتلافی در زمینه بحران ازدواج، کاهش فرزندآوری و خشونت علیه زنان و کودکان و... گفت‌وگو کردم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به دیگر موارد گفت‌وگوی خود با پاپ فرانسیس گفت: در زمینه ضرورت همکاری دو کشور دینی، به منظور اثبات کارآمدی دین در اداره امور و اهمیت تبادل تجارب در زمینه تقویت کارکرد خانواده و توانمندسازی تک تک اعضای آن، گفت‌وگو کردم و با تضعیف کارکرد خانواده امروزی که موجب ایجاد مشکلات روحی و عقده‌های روانی برای بشریت شده است پرداختم.

وی اضافه کرد: در این دیدار به دیدگاه پاپ در زمینه ضرورت ایجاد تعادل در حقوق زن و مرد با حفظ تفاوت‌ها اشاره کردم و به نیاز جامعه بشری به نگاه زنانه و مادرانه در مدیریت جوامع و تلطیف فضا اشاره کردم.

وی تاکید کرد: باور داریم که به رغم تفاوت زن و مرد، هر دو در اداره جوامع نقش و مسئولیت دارند و زنان باید از دسترسی عادلانه به فرصت‌ها و منابع، برخوردار باشند تا عدالت جنسیتی که شعبه‌ای از عدالت اجتماعی است محقق شود. در این دیدار به ضرورت ایجاد توازن بین کار و زندگی و ایجاد تعادل در نقش‌های چند گانه زنان، نقش‌های زن‌ و مرد در خانواده، نقش‌های اجتماعی زن و مرد پرداختم.

به گزارش ایسنا، ملاوردی درباره صحبت‌های پاپ فرانسیس در این دیدار گفت: پاپ سلام خود را به رییس جمهور ایران ابلاغ و اعلام کرد که در کنار ملت و دولت ایران ایستاده است.

وی نظرات ما را در زمینه خشونت و افراطی‌گری و سوء استفاده از نام دین و نام آزادی، تایید و به مثالی در این زمینه اشاره کرد و گفت: من در فیلیپین گفتم اگر دستیار من به مادرم توهین کند، باید منتظر مشتی از سوی من باشد، اما این سخن هجمه‌هایی را متوجه من کرد.

ملاوردی اضافه کرد: پاپ در زمینه اسلام هراسی و دین هراسی به ذکر مثالی پرداخت و گفت: با کشیدن نخ یک لباس کل یک لباس بی استفاده می‌شود.

وی افزود: پاپ از گفت‌وگوی ادیان که زمینه‌ساز صلح و آرامش در جهان و مانع از دین گریزی جوانان می‌شود استقبال کرد. همچنین با یادآوری ائتلاف ایران و واتیکان در کنفرانس جهانی زن در سال 1995 اظهار امیدواری کرد که در اجلاس پکن + 20 همین اتفاق تکرار شود.

ملاوردی در پایان گفت: پاپ ضمن اشاره به این که فقرا و نیازمندان در قلب من جای دارند، از ما درخواست دعا برای انجام وظایف و مسئولیت‌های خود کرد.

انتهای پیام

کد N724410